Koronavírus: számít, hogy milyen a vércsoportunk?

Az új koronavírus támadása teljesen készületlenül érte a tudományos közösséget, így a korai kutatások és tapasztalatok alapján igyekeztek a tudósok következtetéseket levonni, hogy minél előbb felvehessék a harcot a kórokozóval. Ez nem ment ellentmondások nélkül, például a vércsoportok és a COVID-19 betegség kapcsolatának feltárásakor sem. A kép még ma sem tiszta.

Amikor egy korábban ismeretlen vírus jelenik meg, az orvosok igyekeznek mintázatokat találni a betegséget megalapozó tényezők között, hogy megkönnyítsék a diagnózist és a védekezést. Az egyik legkézenfekvőbb jellemző az lehet, hogy a megfertőződés esélye különböző mértékű az egyes vércsoportok esetében. Ez ugyanis lehetővé teszi a figyelem koncentrálását a magasabb rizikófaktorú populációra. A korai kutatások szerint pontosan ez történt. Úgy találták, hogy az "A" vércsoportba tartozók körében jelentősen nagyobb valószínűséggel jelenik meg a fertőzés, és alakul ki súlyosabb koronavírusos eset. A tudományos vita azóta is tart a vércsoportok lehetséges szerepéről, hogy az első kutatási eredmények megjelentek.

vércsoport
A vércsoport valószínűleg nem befolyásolja jelentősen a COVID-19 kockázatait - Fotó: Getty Imeges

Márciusban egy Kínában (Vuhanban és Sencsenben) végzett tanulmányban 2173 koronavírusos beteg vérmintáit hasonlították össze egészséges egyénekével, és azt találták, hogy a betegek 38 százalékának vére tartozott az "A" csoportba, szemben a környező vidéken élő egészséges népesség 32 százalékával. Azt is megállapították, hogy az 0-ás vércsoportúaknál kisebb a fertőzés kockázata. De a kutatók már a tanulmányban óvatosan figyelmeztettek, hogy az eredményeik nem használhatók klinikai döntések meghozatalához, illetve sürgették a vércsoportok és a COVID-19 kapcsolatának további vizsgálatát - írja a New York-i The Cut magazin .

Ami biztos, hogy van kapcsolat

Júniusban azonban egy tekintélyes orvosi lap, a The New England Journal of Medicine tett közzé egy független szakértők által tudományosan ellenőrzött tanulmányt a témáról. Ebben európai kutatók több mint 1600 olyan beteget vizsgáltak meg, akik súlyos COVID-19-ben szenvedtek. (A tanulmány a betegség súlyosságát azzal jellemezte, hogy a betegeknek lélegeztetőgépre vagy másféle oxigénpótlásra volt szükségük.) Összességében megállapították, hogy az "A" vércsoportos betegeknél 45 százalékkal nagyobb a súlyos COVID-19 kialakulásának kockázata, míg a 0-s vércsoportúaknál 35 százalékkal alacsonyabb a kockázat az átlagosnál.

Az újabb tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a vércsoport és a koronavírus közötti kapcsolat nem olyan erős, illetve a vércsoport nem lehet annyira meghatározó kockázati tényező, mint ahogyan azt a korábbi vizsgálatok sejtették. Az egyik tanulmányt a New York-i Columbia Egytem kutatói készítettek a metropolisz Presbiteriánus Kórházában. Az intézményben kezelt 7770 koronavírus eset orvosi feljegyzéseinek elemzése után azt találták, hogy az "A" vércsoportú fertőzötteknél valójában kevésbé valószínű, hogy a COVID-19 miatt lélegeztetőgépre kerüljenek.

A Massachusetts Általános Kórház által készített másik tanulmány pedig kimutatta , hogy a vércsoport nem növeli az intubálást kívánó vagy halált okozó súlyos megbetegedés valószínűségét. Azonban úgy találták, hogy az "AB" és "B" vércsoportba tartozóknak némileg nagyobb a kockázatuk, hogy pozitív lesz a vírustesztjük.

Nincs nagy kockázati különbség a vércsoportok között

A The New York Times viszont arról tudósít, hogy a két említett tanulmány kimutatta, a "0"-ás vércsoportú embereknek valamivel alacsonyabb a kockázata a koronavírussal való megfertőződésre. Anahita Dua, a Massachusetts Általános Kórház kutatója, a tanulmány vezető szerzője azonban óvott a meggondolatlan következtetésektől. "Ezeket az eredményeket tovább kell vizsgálni, hogy kiderüljön, a vércsoportok potenciálisan védelmet nyújthatnak vagy kockázatot okozhatnak-e az embereknek" - mondta a Harvard Medical School magazinjának. A kórház híroldalán viszont leszögezte , hogy "egy több intézményt érintő tanulmány során kimutattuk, nincs ok azt hinni, hogy egy bizonyos vércsoport valószínűsíti az olyan súlyos betegséget, amely intubálást kíván vagy halálhoz vezet". Rámutatott, hogy vizsgálataikban a gyulladások különösen fontosak voltak, mivel az uralkodó tudományos elképzelés szerint a COVID-19 szisztémás gyulladás révén károsítja a szervezetet, ami megbetegedéshez és halálhoz vezethet. "Megállapítottuk azonban, hogy a gyulladásjelzők hasonlóak maradtak a fertőzött betegekben a vércsoportjuktól függetlenül" - tette hozzá a kutatóorvos.

Négy fő vércsoport létezik: A, B, AB és 0. Ezeket a vörösvértestek felszínén lévő fehérjék alapján kategorizálják. A 0-s vércsoportú emberek hajlamosabbak arra, hogy bizonyos fehérjéket idegenként azonosítsanak, és ez a koronavírus felszínén lévő fehérjékre is igaz. A SARS-CoV-2 koronavírus egy rokona okozta 2003-as SARS-járványt is. Az akkori megfigyelések szerint a 0-s vércsoportúak kisebb eséllyel lettek súlyosan betegek. Részletek!

A közegészségügyi szakértők egyetértenek abban, hogy függetlenül a vércsoporttól, senki sem feltételezheti, hogy védettsége van a koronavírus ellen. "Mindenkinek a vércsoportjától függetlenül pontosan ugyanolyan módon meg kell tennie a védekező lépéseket, azaz viselni kell a maszkot és gyakorolni kell a közösségi távolságtartást" - jelentette ki az NBC Newsnak Dr. Aaron Glatt, a New York-i Mount Sinai South Nassau kórház fertőző betegeket kezelő intézetének vezetője. A közegészségügyi szakértők hangsúlyozzák, hogy a vércsoport helyett az embereknek az ismert kockázati tényezőkre kell figyelniük elsősorban, különösen az idősebb életkorra és az alapvető egészségi állapotra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra