A mind az öt alapízt (keserű, édes, sós, savanyú, és az utoljára felfedezett umami ) érintő csökkent érzékelés bírja arra az elhízott srácokat, hogy nagyobb mennyiségű ételt fogyasszanak - állítják a kutatók. A Berlini Orvostudományi Egyetem munkatársai 94 normál testtömegű, és 99 nagy fokban elhízott gyermeket tanulmányoztak, akik életkora 6 és 18 év közé esett. A gyermekek mindegyike egyebekben egészségesnek volt minősíthető, gyógyszeres kezelés alatt nem álltak, így nem merült fel annak lehetősége, hogy valamilyen mellékhatás befolyásolhatta ízlelési és szaglási készségüket.
A tesztelést 22 ízesített csíkkal végezték, melyek a nyelvre helyezve különböző intenzitásban váltották ki az alapízeket, illetve két csík üresen maradt. A vizsgálatot megelőző órákban az alanyok vízen kívül semmilyen ételt vagy italt nem vehettek magukhoz, még a rágógumizás is tiltott volt. A teszten összesen 20 pontot lehetett elérni, az eredmények 2 és 19 között változtak. A lányok és az idősebbek általában magasabb pontszámot értek el.
Az édes és a sós között általában könnyebben sikerült különbséget tenni, a legnehezebbnek a sós és a savanyú, illetve a sós és az umami megkülönböztetése bizonyult. Ráadásul az elhízottak rosszabb eredményt értek el: átlagosan 12,6 pontot, szemben a normál testtömegűek 14 feletti értékével. A túlsúlyos gyermekek nehezebben nevezték meg a különböző ízösszetevőket, főként a sós, a keserű és az umami jelentett problémát. Emellett az elhízottaknál nem érvényesült az a tendencia, hogy a korral párhuzamosan javul az érzékelés.
A különböző ízérzékelés biológiai háttere nem tisztázott, azonban valószínűnek látszik a gének, a hormonok, egyes kulturális hatások, és a korai életben elszenvedett hatások szerepe is.