Már nemcsak egy járvány (epidémia) ellen harcolunk, hanem egy "infodémia" ellen is. Az álhírek gyorsabban és könnyebben terjednek, mint ez a vírus, és ugyanolyan veszélyesek - panaszolja az új internetes oldalon Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója. A "mítoszromboló" oldalon az Egészségügyi Világszervezet pontokba szedve, közérthető nyelven foglalkozik a koronavírussal kapcsolatos kérdésekkel.
Fokhagyma, kézszárító és szezámolaj
Bár a fokhagyma egészséges és antimikrobiális hatású, a járvány eddigi szakaszában nincs bizonyíték arra, hogy ez megvédene a fertőzéstől. Ahogy arra sincs, hogy a kutyák és a macskák, megfertőződhetnek a kórral, mindazonáltal ajánlatos az alapos kézmosás az állatokkal való érintkezés után - hívja fel a figyelmet a WHO.
A kézszárítók sem ölik meg a koronavírust, viszont védekezésképpen ajánlatos gyakran kezet mosni, majd szárazra törölni a kezünket - például papírtörülközővel. A WHO nem tanácsolja az UV-sugarak használatát sem, mert bőrirritációt okozhat, de a bőr alkohollal vagy klórral való bekenése sem segít, ha már a szervezetben van a kórokozó. Elterjedt az is, hogy a szezámolaj elpusztítja a vírust, azonban ez sem igaz .
A sóoldat és a tüdőgyulladás elleni oltás sem segít
Nem véd meg a megfertőződéstől az sem, ha rendszeresen sóoldattal öblögetjük az orrunkat. Bár van némi bizonyíték arra, hogy egy közönséges meghűlésből egyesek gyorsabban meggyógyulhatnak a sós öblögetés segítségével, a légúti fertőzések esetén azonban ez nem segít. Az antibiotikumok csak a baktériumokkal szemben hatásosak, a koronavírus ellen tehát nem vethetők be. Emellett a tüdőgyulladás elleni oltóanyagok sem nyújtanak védelmet: az új koronavírus ellen külön ellenszer szükséges, amelynek kifejlesztésén már dolgoznak.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint továbbá veszélytelen a Kínából érkező levelek vagy csomagok átvétele, mert korábbi vizsgálatokból már tudható, hogy a vírusok nem sokáig maradnak életben ezek felületén.
Ezekkel fertőtleníthetünk
Vannak azonban olyan kémiai fertőtlenítőszerek, amelyek valóban képesek elpusztítani a vírust a felületeken. Ilyenek a fehérítő- vagy klóralapú fertőtlenítők, egyes oldószerek, a 75 százalékos etanol, a perecetsav és a kloroform. Ezeket a tárgyak felületének fertőtlenítésére lehet használni, bőrre azonban tilos alkalmazni őket.