Amikor vírus és baktérium egyszerre támad

A járványhelyzet lecsengésével egyre kevesebb a koronavírus-fertőzött, és már az influenzaszezonnak is vége. Azonban továbbra is folyamatosan napirenden van a koronavírus-fertőzésen átesettek késői szövődményeinek kezelése, illetve a súlyos tüdőkárosodás megelőzésének kérdése.

A légutakon keresztül, cseppfertőzéssel terjedő vírusok közül nemcsak a SARS-CoV-2 jelent veszélyt az egészségünkre. Az influenzavírus és a légúti óriássejtes vírus (RSV) is fokozott egészségügyi kockázattal jár a népesség egy jelentős csoportjában, ugyanis a légúti vírusfertőzések valósággal „megágyazhatnak” a bakteriális társfertőzéseknek, főleg a veszélyeztetettek körében. Az influenzás megbetegedéseket követően a betegek több mint 35 százalékánál kialakulhat súlyos következményekkel, akár kórházi kezeléssel járó vagy halálos kimenetelű bakteriális társfertőzés is, amely leggyakrabban a pneumococcus baktérium okozta súlyos, bakteriális tüdőgyulladás.

covid-19, tüdőgyulladás, fertőzés
A vírusos tüdőgyulladás mellett kialakulhat akár halálos kimenetelű bakteriális társfertőzés is. Fotó: Getty Images

Mindhárom légúti kórokozó – a SARS-CoV-2, az influenzavírus, és a pneumococcus – önmagában is súlyos tüdőgyulladást okozhat; a vírus és a baktérium együttes jelenléte esetén azonban a betegség lefolyása még rosszabb lehet – hívta fel a figyelmet közleményében a Pfizer.

Kik a legveszélyeztetettebbek?

Az idősebb korosztály, a krónikus betegséggel élők – például a szívbetegek, a tüdőbetegek vagy a cukorbetegek –, valamint a gyengült vagy károsodott immunrendszerű egyének az átlagosnál jobban ki vannak téve a COVID-19 -, a pneumococcus- és az influenza-megbetegedés veszélyének, ami a tüdő és a légutak fokozott védelmének szükségességére irányítja a figyelmet. A súlyos lefolyású COVID-19-en átesettek esetében a betegség akut szakaszának lezajlása után még nagyobb a veszély a maradandó és súlyos tüdőkárosodás kialakulására, ami szintén kockázati tényező a további légúti fertőzéseket illetően.

Fókuszban a megelőzés

Fontos kiemelni, hogy mindhárom kórokozó – a SARS-CoV-2, az influenzavírus és a pneumococcus baktérium – ellen elérhetőek vakcinák, amelyek segíthetnek megelőzni a súlyos fertőzéseket. Különösen a nagyobb kockázatot képviselő csoportokba tartozó betegeknek – a krónikus tüdő-, szív- és vesebetegeknek, a cukorbetegeknek, az időseknek és az immungyengéknek – ajánlott a COVID-19 mellett a bakteriális tüdőgyulladás és az influenza ellen is a megfelelő vakcinával való védekezés – írta a Pfizer.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

Szabolcsban, a Duna vonalának szélesebb sávjában, valamint később főleg a Dunántúl keleti felében lesznek erősen felhős tájak, másutt derült vagy gyengén felhős lesz az ég. A Dunántúl szélcsendes részein foltokban pára, köd képződhet. Számottevő csapadék nem várható. Az északi, északnyugati szél veszít erejéből, de keleten - elsősorban a Tiszántúlon - továbbra is élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 9 fok között alakul, de a szélvédett nyugati-dunántúli részeken, valamint a fagyzugokban 0 fok köré is csökkenhet a hőmérséklet. Talajmenti fagy akár több helyen is előfordulhat. Egy hidegfront után vagyunk, ez okozta a mintegy 10 fokos lehűlést.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra