Az influenzavírusok több törzse is kipusztulhatott a járvány miatt

A koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések az influenzavírus terjedését is hatékonyan gátolták. Egy friss jelentés szerint bizonyos vírustörzsek teljesen el is tűnhettek emiatt.

A 2020-as évben szinte teljesen elmaradt az influenzaszezon, a korábban mért betegszám töredékét diagnosztizálták csak világszerte. Ennek oka egy másik kórokozó, az új koronavírus terjedése, ami miatt drasztikus változtatásokat kellett életbe léptetni: a szociális távolságtartás, az otthoni munkavégzés és a gyakoribb kézfertőtlenítés miatt az influenzavírus annyira visszaszorult, hogy egy friss jelentés szerint több vírustörzse nagy eséllyel kipusztulhatott az emberi populációban - írja az Iflscience .

Miért nem tökéletes az influenza elleni védőoltás? A téli időszak egyik legkellemetlenebb járványát évről évre az influenzavírus okozza. Pedig a fertőzés ellen sokat lehet tenni: az egyik leghatékonyabb módszer az oltás beadatása, amely a nagy átlagot tekintve körülbelül 60 százalékkal csökkenti a megbetegedés esélyét. De tény, hogy a vakcina soha nem lehet tökéletes. Kattintson a részletekért!

Nem kizárt, hogy még visszatérhetnek

Az elmúlt hónapokban több hír is érkezett arról, hogy a 2020-2021-es influenzaszezon gyakorlatilag elmaradt, miközben számos más, gyakori fertőzés előfordulása is jelentősen csökkent. A STAT közleménye szerint az elmúlt évben néhány influenzatörzset egyetlen kutató sem azonosított, ami nagy eséllyel azt jelzi, hogy ezek a törzsek eltűnhettek. A cikk szerint a H3N2 egyik kládja és az influenza B vírusok egy típusa (amelyet B/Yamagata néven is ismernek) tavaly március óta nem került bele egyetlen olyan nemzetközi adatbázisba sem, amelyben a betegség terjedését és a megjelenő vírustörzseket tartják számon.

Egy friss jelentés szerint bizonyos vírustörzsek teljesen el is tűnhettek. Fotó: Getty Images
Egy friss jelentés szerint bizonyos vírustörzsek teljesen el is tűnhettek. Fotó: Getty Images

Az influenzavírusoknak négy fő típusa van, az A, B, C és D. Az influenzaszezonban az A és a B típus szokott terjedni, járványos megbetegedést pedig elsősorban az A típus okoz. A kutatóknak mindig figyelniük kell, hogy melyik vírustörzs kezd el terjedni, hiszen a hatékony védőoltásokat is csak ennek tudatában tudják elkészíteni. Ezért a világ közel 100 országában működnek olyan megfigyelőközpontok, amelyekben elemzik a betegekben talált kórokozókat, így már jóval a járványhullám előtt elkezdhetik gyártani a hatékony oltóanyagokat.

A kutatók szerint egyelőre nem lehet biztosat mondani az eltűnt vírustörzsek jövőjéről. Nem kizárt, hogy a későbbiekben visszatérhetnek, de az is lehet, hogy valamilyen hiba miatt nem sikerült azonosítani ezeket. Annyi biztosnak tűnik, hogy a járvány miatti korlátozásokkal ezen vírusok terjedését is jelentősen le lehet lassítani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra