A legbiztonságosabbak a frissen készült, forró ételek. De ha ezeket több óráig szobahőmérsékleten tárolják, már nagyon veszélyesek lehetnek. A kórokozók gyakran megtalálhatók a nem felforralt vízben, a jégkockában, a süteményekben, fagylaltban, zöldségben, gyümölcsben. A legyek is terjeszthetik ezeket a betegségeket. A kismamák, a kisgyermekek, az idősek és a betegek különösen veszélyeztetettek.
A legfontosabb teendők közé tartozik, hogy megtudja az utazó, iható-e az adott országban a csapvíz. Ajánlatos vinni vízforralót. Ha mód van rá, ajánlatos nem romlandó hazai élelmiszert is becsomagolni, főleg a kisbabáknak és az időseknek.
A szappanos kézmosás, olykor a kéztörlő, kézfertőtlenítő kendő használata fontos. Ha ilyen nincs az utazónál, szalvétával érdemes megfogni a kézbe fogható falatot. A szalvéta azért is jó, mert ezzel érdemes áttörölni az evőeszközöket, vagy bontatlan műanyag evőeszközt betenni a kézitáskába.
Az ételnek lehetőleg azt a részét fogyasszák el, amelyik nem érintkezett a tányér aljával. Az olyan gyümölcsöt, amelyet nem lehet meghámozni, el kell kerülni. A saláták, előre szeletelt gyümölcsök, utcán át árult levek veszélyesek lehetnek.
Egyes halak, kagylók még sülve is mérgezők. Ismeretlen eredetű jégkrémet, fagylaltot, nem pasztőrözött tejet, tejterméket nem ajánlatos megenni. (MTI)