Hogyan ellenőrzik a COVID-vakcinák mellékhatásait?

A koronavírus okozta COVID-19-betegség kialakulása ellen a leghatékonyabban a védőoltással védekezhetünk, viszont sokan a mellékhatásoktól tartva nem adatják be maguknak a vakcinát. Egy magyar virológus azonban fontos dolgokat tisztázott a témával kapcsolatban.

Tudományos tény, hogy a vakcinák biztonságosak, jóval biztonságosabbak a COVID-19 megbetegedésnél - írta közösségi oldalán Kemenesi Gábor virológus, hozzátéve, hogy a biztonságosság monitorozása ennek ellenére is nagyon fontos. Posztjában a szakember ismertette a ritkán jelentkező lehetséges mellékhatások felderítésére alkalmazott legfontosabb rendszereket és vizsgálati módszereket.

Az első lépések

Még mindig nem késő regisztrálni a koronavírus elleni védőoltásra.

A virológus leszögezte, hogy egy-egy vakcina piacra hozatalát sok évnyi kutatás előzi meg a laboratóriumokban. Ez a technológiára (például a mRNS-vakcinák) és az adott vírus elleni vakcinakomponensre is (jelen esetben a tüskefehérje) egyaránt igaz. "A COVID-19 elleni vakcinák fejlesztése a SARS-CoV-1 világjárvány után már elkezdett, majdnem húsz évnyi kutatómunkára épült. Állatkísérletes és változatos laboratóriumi kísérletek irányozzák elő az embereken való kipróbálást. A klinikai hármas fázis végére tízezres nagyságrenden tesztelik a készítményeket" - olvasható a posztban. Kemenesi kitért arra is, hogy a ritkábban jelentkező lehetséges mellékhatások felderítésére jól bevált (amerikai) rendszerek működnek, amelyek lényegét az alábbiakban ismertetjük.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Beoltanak egy fiatalt a koronavírus ellen. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Passzív bejelentő rendszer

A vakcina mellékhatásait bejelentő rendszer (VAERS) már 1990 óta létezik, az Egyesült Államok Betegségmegelőzési Központja (CDC) és az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) irányítja közösen. A rendszeren keresztül bárki bejelentheti a vakcina lehetséges mellékhatásait, majd a CDC és az FDA ezen adatok alapján ellenőrzi az adott oltóanyag biztonságosságát. A súlyos, például kórházi kezeléssel életveszélyes megbetegedéssel, súlyos egészségügyi hatásokkal vagy elhalálozással járó eseteket a VAERS munkatársai külön is megvizsgálják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

V-Safe

A V-Safe egy új, okostelefon-alapú eljárás, amely kifejezetten az új koronavírus elleni vakcinákhoz lett kifejlesztve. Lényege, hogy a beoltott páciensek bármilyen mellékhatást vagy annak vélt jelenséget bejelenthetnek saját tapasztalataik alapján. A V-Safe emellett rendelkezik egy "terhességi" nyilvántartással is, amelyben azon nők adatait gyűjtik, akik közvetlenül a várandósság előtt vagy terhességük alatt oltatták be magukat.

Vakcina biztonsági adatlap (VSD)

A VSD szintén 1990 óta létezik, az elnevezés mögött pedig egy hosszú távú együttműködés áll, amelyet a CDC és az ország 9 egészségügyi szervezete kötött. A rendszer az elektronikus egészségügyi adatok alapján ad választ a biztonsággal kapcsolatban felmerült kérdésekre. "Amikor megvizsgálják a vakcina lehetséges mellékhatásait, a VSD összeveti a vakcinával kapcsolatos információkat (például azt, hogy melyik oltást és mikor kapta az illető), valamint a beteg jellemzőit (például egyéb egészségügyi problémákat)" - magyarázta Kemenesi. A VSD egyébként tanulmányokat is végez, ez már több, mint egy egyszerű passzív bejelentő rendszer (mint a VAERS és a V-Safe). A VSD már az összefüggéseket is megvizsgálja.

Már több ritka mellékhatást is felfedeztek

Fontos megjegyezni továbbá, hogy a vakcinafejlesztők az adott oltóanyag piacra kerülése után is sem hagyják abba a klinikai vizsgálatokat és a biztonsági ellenőrzést. Példaként említhetjük a várandósokat vagy a különböző korcsoportokat érintő vizsgálatokat. Az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcinák egyébként a legintenzívebben ellenőrzött védőoltások az oltóanyagok történetében. A súlyos mellékhatásokat - mint az anafilaxiát, a trombózist és a szívizomgyulladást - az ismertetett rendszerek hatékonyan azonosították, és észlelésük bizonyítja, hogy a rendszer a tervek szerint működik - mutatott rá a magyar virológus.

Két műtéten is túl van már az a 12 éves magyar lány, akinél szívizomgyulladás alakult ki a koronavírus-fertőzés miatt. Tavaly télen vették észre, hogy nagy baj van - sokáig nem is tudták, hogy a gyerek megfertőződött.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra