Hosszú COVID: ennyire gyakori a gyerekek körében

Sokkal kisebb lehet az úgynevezett hosszú COVID kockázata a gyerekek körében, mint korábban vélték - erre utalnak egy friss, átfogó kutatás adatai.

A koronavírus-fertőzés után hosszú hetekig vagy akár hónapokig is elhúzódó tünetek nem csak a felnőtteknél alakulhatnak ki. Egy friss kutatás azt is megállapította, hogy mely gyerekeknél jelentkezik gyakrabban a hosszú COVID .

A 2020 szeptembere és 2021 március között pozitív koronavírustesztet produkáló 11-17 éves angliai gyerekeket vizsgáltak meg a Londoni Egyetem szakértői. Azt látták, hogy az új koronavírus okozta COVID-19 tünetei - köztük a fejfájás, a fáradékonyság és a légzési nehézségek - a gyerekek 2-14 százalékánál a teszt után 15 héttel is fennálltak. Arra viszont nem találtak meggyőző bizonyítékot, hogy a gyerekek tömegesen fordultak volna segítségért a brit egészségügyi szolgálathoz (NHS) amiatt, hogy az elhúzódó betegség miatt ágyhoz kötöttek lettek volna, vagy nem tudtak volna iskolába menni.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus gyerekek, hosszú COVID
Egyes tünetek a gyerekek 2-14 százalékánál a teszt után 15 héttel is fennállnak. Fotó: Getty Images

Nem mindig az új koronavírus okozza a tartós tüneteket

A megjelenés előtt álló tanulmány olyan gyerekeket is kérdezett, akiknek nem volt pozitív tesztjük, összesen tehát több mint 50 ezer résztvevővel dolgoztak. Az összes gyerek 53 százalékának volt 15 hétnél hosszabb ideig legalább egy tünete - egyszerűen azért, mert ezek a tünetek általában véve, a koronavírus-fertőzéstől függetlenül is gyakoriak. A pozitív tesztet produkálók körében 65 százalék volt ez az arány. Nagyobb a különbség viszont a 15 hét után fennálló 2-3 tünet vizsgálatakor: a pozitívak közül 30 százalék, a negatívak közül 16 százalék tartozott ide.

A valós arányok még kisebbek lehetnek

Az adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a tavaly szeptember és idén március között pozitív koronavírustesztet produkáló, majdnem 235 ezer 11-17 éves gyerek közül vélhetően csak 32 ezren küzdöttek a hosszú COVID-dal. A valós számok azonban ennél kisebbek is lehetnek, ugyanis a megkérdezetteknek csak 13 százaléka válaszolt a kérdésekre. Ha pedig a válaszadók között ott volt minden gyerek, akit érintett a hosszú COVID , akkor csak 4000 ilyen eset lehetett, ami kevesebb mint 2 százalékos arány jelent.

A vakcinák hatékonysága idővel csökken, közben viszont a delta koronavírus-variáns rohamosan terjed. Október végén, november elején pedig valószínűleg már a kórházak terheltségén is látszani fog a negyedik hullám hatása, ha nem készülünk fel megfelelően a járvány újabb támadására - figyelmeztetnek a magyar szakértők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra