HPV-centrum nyílt Budapesten (2)

Budapesten, a Semmelweis Egyetem II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján, Prof. Dr. Pajor Attila vezetésével megnyílt hazánk első HPV-centruma. A HPV betűszó a humán papilloma vírust takarja, amelynek bizonyos típusai 99%-ban felelnek a méhnyakrák kialakulásáért. Az első hazai HPV központ létrehozásában szerepet játszott, hogy az utóbbi időben jelentősen bővültek a tudományos ismeretek a HPV fertőzésről, forradalmian új lehetőségek mutatkoznak a vírusfertőzés megelőzésében és a már kialakult fertőzés kezelésében, ezáltal magának a méhnyakráknak a megelőzésében, továbbá a lakosság részéről is komoly igény mutatkozik a komplex megelőző vizsgálatokra, a széles körű információkra és tanácsadásra.

A HPV önmagában többnyire nem okoz betegséget, mert az egészséges immunrendszer legyőzi a fertőzést. Ha azonban a nő a szexuális partnerek számának növekedésével, illetve a szülés nyomán esetlegesen visszamaradt méhszájseb következtében többféle HPV fertőzést, vagy ismételt fertőződéseket kap , már nem mindig jön létre olyan erős és tartós immunválasz, amely képes az infekciót megszüntetni. A sejtekben lappangó vírus többnyire akkor kap életre, amikor az érintett személy immunrendszere valami miatt legyengült (tartós stresszhatás éri, dohányos az illető, valamilyen betegségen, pl. légúti infekción esett át, vagy krónikus bajban, pl. diabéteszben szenved), és a fertőzés állandósul. A HPV vírus ilyenkor intenzív szaporodásnak indulhat, és ennek nyomán rákmegelőző állapot, majd pedig méhnyakrák fejlődhet ki.

A HPV-fertőzés megelőzhető és meg is lehet belőle gyógyulni, így a méhnyakrák is elkerülhető. A prevenció elsődleges módjának a néhány hónapja már hazánkban is elérhető HPV-vakcina tekinthető.

A vakcina elsősorban a még szexuális életet nem élő serdülőknek javasolt, de hatékony a 16-26 év közötti lányok és asszonyok esetében is. A néhány hónapja hozzáférhető védőoltás mellett a nők többsége számára a megelőzéshez vezető legfőbb út egyelőre még az úgynevezett másodlagos prevenció, az évente ajánlott "rákszűrés"- amelynek elvégzése egyébként a méhnyakrák elleni vakcinával beoltott hölgyeknél is szükséges- és a gondozás.

A másodlagos prevenciót szolgálja az ún. cytológiai szűrés és a méhnyak mikroszkópos vizsgálata, a kolposzkópia, valamint a HPV fertőzés kimutatása. A HPV-centrumban lehetőség nyílik a HPV rutinszerű ellenőrzésére. Ha a HPV teszt pozitív, azaz humán papilloma vírus jelenlétét mutatja ki, döntést kell hozni, hogy a műtéti beavatkozás szükségszerű-e. Ez azon múlik, hogy a hagyományos rákszűrő vizsgálat mutat-e rákmegelőző állapotot, esetleg méhnyakrákot. Amennyiben műtétre nincs szükség, a HPV fertőzés tipizálását kell elvégezni a kockázat mértékének megállapítására. Ezt követően nagyon fontos a beteg folyamatos monitorozása. A betegek utánkövetését a HPV fertőzés jelenlétéig kell folytatni. A kezelés fontos részét képezi az immunrendszer stimulálása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az újonnan megnyílt HPV-centrum célja, hogy az elsőleges és másodlagos eljárások alkalmazásával elősegítse a méhnyakrák előfordulásának csökkenését. Az itt jelentkező nők komplex ellátásban részesülnek, ami magában foglalja a nőgyógyászati vizsgálatot, a rák- és a HPV szűrést, a beteg felvilágosítását és szükség esetén a terápiás javaslat megbeszélését.

A HPV-centrumba elsősorban a már aktív szexuális életet élő 16 év feletti hölgyeket várják, hiszen a partnerkeresés időszakában a legmagasabb a HPV fertőzés kockázata. A fertőzés korai felismerése és kezelése kulcsszerepet tölt be a méhnyakrák kialakulásának prevenciójában.

A vizsgálatra március 28-tól lehet bejelentkezni a 06 1 459 1500/3360-as telefonszámon, hétköznaponként 8-15.00 óráig. A fővárosaiak és vidékiek előtt is nyitva áll az ország első HPV-centruma.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra