Az állatkísérletek és toxikológiai vizsgálatok elvégzése után várhatóan 2023 elején kezdődhet a magyar fejlesztésű koronavírus elleni készítmény klinikai tesztelése - tájékoztatta az InfoRádiót Kacskovics Imre. "Sikerült olyan molekulákat azonosítanunk, amelyek újak, olyan értelemben, hogy szerintünk szabadalmaztathatóak, és ezekről a molekulákról, hatóanyagokról sikerült nyáron kimutatnunk, hogy megakadályozza a vírust abban, hogy megfertőzze a sejteket" - magyarázta a szakember. Hozzátette, jelenleg is zajlanak azok az állatkísérletek, amelyek azt vizsgálják, hogy a szer megvédi-e az állatokat a fertőzéstől és a betegségtől.
A toxikológiai vizsgálat során nem csak azt kell bizonyítani, hogy a gyógyszer kivédi a fertőzést : nagyon fontos annak igazolása is, hogy nem okoz más megbetegedést. Kacskovics Imre szerint a toxikológiai fázis körülbelül egy évig tart majd.
Megelőzésre is használható
A gyógyszer egyébként egy antitesthez hasonlít, megelőzésre is használható. "Ez alatt azt kell érteni, hogy ha valaki a védőoltásoktól nem lesz védett, nem lesz immunválasza, az ő szervezetét meg lehet védeni ezzel a gyógyszerrel. A védelem általa nagyon hamar kialakul, 6-10 óra után, a védelem pedig 3-4 hónapig is kitarthat" - így az immunológus.
A gyógyszer intravénás vagy orrspray -s változatban lehet majd hozzáférhető, de Kacskovics Imre jelenlegi feltevése szerint inkább oltás formájában kaphatjuk meg.
Védőoltás nélkül átlagosan 16 havonta fertőzhet újra a koronavírus - figyelmeztetett egy új brit kutatás.