Koronavírus: a hegyekben élőknek tényleg nem kell félniük?

Egy nemrég publikált tanulmány szerint azok, akik bizonyos tengerszint feletti magasságon fekvő területen élnek, védettebbek az új típusú koronavírussal szemben. Egyes orvosok szerint azonban nem bizonyított az összefüggés. Melyik tábornak van vajon igaza?

Tavaly év vége óta már közel 20 millió embert fertőzött meg világszerte az új típusú koronavírus, a Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint 188 országból és régióból jelentettek COVID-19-betegeket. A hivatalos számok alapján tudósok felfigyeltek rá, hogy a hegyvidéki területeken meglehetősen alacsony a fertőzöttség. A Tibeti Autonóm Területen például mindössze egyetlen koronavírus-esetet azonosítottak január 30-án, és ő is felgyógyult február 12-én. De ugyanígy Bolívia és Ecuador legalább 2500 méter tengerszint feletti magasságú részein is jóval kevesebb betegről tudni, mint az említett országok alacsonyabb területein.

Még több új fertőzés lesz itthon Az utóbbi héten látványos emelkedés látszott a hazai koronavírus-fertőzöttek számában. Korábban ugyanis 10 körül mozgott a napi esetek száma, a hétvégén viszont már 40-nél is több COVID-beteget diagnosztizáltak egy nap alatt. Kemenesi Gábor virológus szerint új fertőzési láncolatok indultak el. Részletek itt.

A magaslati levegő hatása a tüdőre

Kanadai tudósok ezért elkezdték elemezni , mi lehet az összefüggés a hegyvidék és a koronavírus elleni védekezőképesség között. Egy, a kanadai Quebec tartományban található egyetem professzorai arra jutottak, hogy ebben több tényező is szerepet játszik. Véleményük szerint a legfontosabb, hogy a magaslati, ritkább levegőnek köszönhetően az ott élők tüdeje erősebb, ellenállóbb, sikeresebben megküzd a COVID-19-cel járó esetleges oxigénhiányos állapottal is. Ennek hátterében pedig az állhat, hogy szervezetükben kevesebb az angiotenzin-konvertáló enzim 2 (ACE2). A SARS-CoV-2 vírusról már korábban kiderült, hogy az ACE2 felhasználásával jut be az emberi sejtekbe, hogy aztán azokat átprogramozva elkezdje lemásoltatni, sokszorosítani magát.

Tibeti nő maszkban várja a turistákat lovaglásra NYINGCHI településen. Fotó: Getty Images
Egy helybéli maszkban várja a turistákat lovaglásra a tibeti Nyingchi településen. Fotó: Getty Images

Emellett tanulmányukban megemlítik, hogy a magaslati, száraz levegő sem kedvez valószínűleg a koronavírus terjedésének, hiszen az inkább a nedvesebb környezetet kedveli. Ráadásul a hegyvidékekre jellemző magasabb UV-sugárzás - amely szintén gátolhatja a vírus továbbadását - is hozzájárulhat ahhoz, hogy kevesebb beteget jelentettek ezekből a régiókból.

Több célirányos kutatásra volna szükség

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Minderre reflektáltak a Calgary Egyetem tudósai: felhívták a figyelmet, hogy a magaslati levegő és az ACE2 enzim szintjének összefüggése nem egyértelmű, bizonyos kutatásokban éppen azt találták, hogy alacsony oxigénszint esetén több ACE2-t termel a szervezet. Azt azonban elismerik, hogy a magaslati vidékeken született és nevelkedett emberek tüdeje valóban alkalmazkodott az oxigén alacsonyabb szintjéhez. Mint írják, a hegyekben lakók vérében magasabb a hemoglobin mértéke (ez szállítja az oxigént a vérben), ezért lehetnek ellenállóbbak a COVID-19 okozta tüdőkárosodással szemben.

Hangsúlyozták azonban, hogy a bizonyításra további, célirányos kutatásra lenne szükség, mindez egyelőre csak feltételezés. Azzal sem értenek egyet, hogy az UV-sugarak hatástalanítják a vírust (ezt a korábbi elméletet mások is megkérdőjelezték már). Bár abban szerintük is lehet igazság, hogy a nap hatására termelődött D-vitamin erősíti az érintett területeken élők immunrendszerét, ezért szervezetük jobban tud védekezni a koronavírus ellen.

Összességében azonban úgy vélik, inkább más környezeti tényezőkkel lehet magyarázni e területek alacsony fertőzöttségét, például azzal, hogy jóval kisebb a népsűrűség. Ugyanakkor arra figyelmeztetnek, nem szabad kijelenteni, hogy a hegyekben élők bármi miatt is különösebb védettséget élveznének a koronavírussal szemben, mert az veszélyes is lehet. Számukra is fontos az óvintézkedések betartása, mivel ha mégis bejut a vírus ezekbe a viszonylag elzárt közösségekbe, hamar gócpontok alakulhatnak ki, ami kezelhetetlen helyzetet teremtene a jellemzően amúgy is akadozó egészségügyi ellátásban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra