Február 15-étől átalakul Magyarországon a védettségi igazolvánnyal kapcsolatos szabályozás. Az okmány oltási igazolássá alakul, ami azt jelenti, hogy csak a koronavírus ellen beoltott személyek számítanak majd védettnek. De közülük is csak azoknak nem kell aggódniuk az igazolás lejártáért, akik a 3. dózist is beadatják. Egy jogi szakértő úgy véli, ez már a kötelező oltás előszobáját jelentheti. A védettségi igazolvány átalakítása egyébként a kormány szerint az átoltottság további növelése és a járvány újabb hullámainak megelőzése érdekében szükséges.
"A kötelezés csak az utolsó eszköz lehet"
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) magánszféra projektjének jogásza, Zeller Judit a Spirit FM Aktuál című műsorában úgy fogalmazott, jól látható, hogy az új szabályozást mindenkit a harmadik oltás felvételére próbál ösztönözni. "Az 1 vagy 2 oltással rendelkezők határidős igazolvány fognak kapni, és aki 3 oltást rendelkezik, csak annak lesz időben korlátlan a védettségi igazolványa" - összegezte.
Kiemelte, hogy Ausztriában már bevezették a kötelező oltást, mi pedig csupán egy lépcsővel vagyunk hátrébb. Véleménye szerint inkább máshogyan kellene meggyőzni az embereket arról, hogy beoltassák magukat a COVID-19 ellen. "A kötelezés csak az utolsó eszköz lehet a kormány kezében" - szögezte le.
Káosz az iskolákban
A műsorban a pedagógusok kötelező oltásával kapcsolatban elhangzott, hogy nagyon rendezetlen a szabályozás. Problémát jelent például, hogy csak az állami fenntartású iskolák dolgozói felé elvárás az, hogy be legyenek oltva a COVID-19 ellen - a magánintézmények pedagógusai felé nem. "Nyilván tudjuk, hogy attól, hogy egy iskola nem állami, attól még nem terjed ott kevésbé a COVID. Szóval, ha itt racionális alapokon akarna szabályozni az állam, akkor mindenkinek általánosan kötelezővé tette volna a pedagógusok körében" - jegyezte meg Zeller Judit.
Kitért arra is, hogy bár miniszteri engedéllyel lehet mentesülni a kötelező oltás alól, az viszont egyáltalán nem tisztázott, hogy milyen indokokat fogadnak el arra, hogy egy pedagógus nem adatja be magának a vakcinát. "Ezek így, egy jogállamban nem elfogadhatók. Tehát ennél sokkal alaposabb szabályozás kell, ami igazságosabb, és amikor kiszámíthatóbb a polgár számára, hogy mi lesz az ő sorsa" - magyarázta.
A negyedik oltás általános bevezetését nem tartják indokoltnak a magyar szakemberek, három társadalmi csoportnak azonban kifejezetten ajánlják.