Mint azt a szakember az interjúban elmondta , hogy míg korábban jellemzően család vagy tömegrendezvényeken fertőződtek meg az emberek, addig ma már nem mindig lehet megállapítani, hol kapták el a vírust a betegek. Olyannyira, hogy előfordul, hogy a kórházba kerülő páciensek előzőleg minden járványvédelmi szabályt gondosan betartottak, mégsem tudták elkerülni a bajt. Dr. Szlávik János szerint mindez arra utal, hogy ma már bárki elkaphatja az új típusú koronavírus-fertőzést.
Ami a COVID-19-betegek gyógyulási esélyeit illeti, a főorvos elmondta, a járvány második hullámában azt látják, hogy az intenzív osztályra kerülők 40-45 százaléka nem éli túl a betegséget, szemben a tavaszi első hullám alatt tapasztalt 30 százalék körüli aránnyal. A Dél-pesti Centrumkórházban jelenleg csak olyan koronavírusos betegek vannak intenzív osztályon, akik gépi lélegeztetésre szorulnak. Ezeket a betegeket mesterséges kómában tartják, esetükben pedig a szövődmények kockázata is magasabb.
A fekvőbeteg osztályokon kezelt COVID-19-betegek 5-10 százaléka veszíti életét a fertőzés nyomán. Dr. Szlávik János szerint ugyanakkor a betegek átlagéletkora egyre emelkedik, és mostanra megközelíti az 50-60 évet. Márpedig a legnagyobb veszélyben éppen az idősek és a krónikus betegek vannak.
A mentősöket sem kíméli az új koronavírus, egyre többen kapják el a fertőzést. A témáról bővebben társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .