Koronavírus: így segíthet a génszerkesztés

Génszerkesztéssel gátolták az új koronavírus terjedését emberi sejtekben laboratóriumi kísérletek során ausztrál kutatók, akik remélik, hogy a módszer kipróbálása hamarosan állatkísérletekben is megkezdődhet.

Mesterségesen kialakított, az emberre ártalmatlan vírussal vennék fel a küzdelmet az új koronavírus ellen amerikai kutatók. Részletek itt.

A kutatók a CRISPR genetikai ollót használták a koronavírus emberi sejtekben való terjedésének sikeres megakadályozására. A kutatók remélik, hogy kísérleteik elvezetnek új, szájon át szedhető antivirális szerek kifejlesztéséhez. Eredményeikről a Nature Communications című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban számoltak be.

Génszerkesztési eljárás hozhat áttörést a koronavírus-pandémia elleni küzdelemben
Génszerkesztési eljárás hozhat áttörést a koronavírus-pandémia elleni küzdelemben. Fotó: Getty Images

A genetikai olló alkalmazása lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megváltoztassák a DNS-szekvenciákat és módosítsák a gének működését. A kedden megjelent tanulmány szerzői a CRISPR-Cas13b enzimet használták, amely a releváns RNS-szekvenciákhoz kötődik az új koronavíruson és széthasítja a vírus replikálódásához szükséges genomot emberi sejtekben.

A kutatócsoport olyan genetikai ollót alkotott, amely képes felismerni a SARS-CoV-2-vírust - mondta el Sharon Lewin, a fertőzéseket és immunitást kutató melbourne-i Peter Doherty Intézet kutatója az AFP francia hírügynökségnek. "Amikor felismeri a vírust, a CRISPR-enzim aktiválódik és széthasítja a vírust. A vírus több részét is célba vettük - a nagyon stabil részeket, amelyek nem változnak és a nagyon változókat is -, és minden esetben nagyon jól működött a genetikai olló a vírus feldarabolásában" - magyarázta.

A módszer sikeresen megállította a vírus terjedését a koronavírus Nagy-Britanniában 2020-ban megjelent alfa variánsa esetében. Bár számos oltást kifejlesztettek már a COVID-19 ellen, a betegség elleni gyógykezelések viszonylag korlátozottak és csak részben hatékonyak. Lewin hozzátette, hogy még évekbe telik, hogy széles körben elérhető gyógyszert fejlesszenek ki a CRISPR genetikai olló használatával. Ám hangsúlyozta, hogy az eszköz hasznosnak bizonyulhat a COVID-19 gyógyításában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra