A koronavírus-járvány ideje alatt a sportkluboknak és a szövetségeknek kötelezően le kellett jelenteniük, ha egy sportolójuk elkapta a fertőzést. Ezt azonban nem sikerült 100 százalékosan teljesíteniük - árulta el Soós Ágnes, a Sportkórház főigazgatója a Spirit FM-nek adott interjújában. A hivatalos adatok pontatlanságára akkor jöttek rá, amikor az egyik szövetség antitestvizsgálatot rendelt el a tagjainak a védőoltás beadatása előtt. Az eredmények egyértelműen megmutatták, hogy a sportolók jelentős része már átesett a betegségen.
A sportolók többségét már rég beoltották
A koronavírus okozta világjárvány miatt több nagy sporteseményt is elhalasztottak tavaly. Azt már tudjuk egy ideje, hogy ezeket az elmaradt versenyeket idén bepótolják, a kockázat azonban még sokáig is ott lebeg mind a versenyezni, mind a szurkolni vágyók feje felett. A biztonság érdekében a magyar labdarúgó-válogatott tagjainak beoltását már nagyon hamar elkezdték, hogy az európai bajnokság kezdetére már biztosan kialakuljon a védettségük - ismertette Dr. Toma József, a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat vezetője.
Azonban nem csak focistáink, hanem olimpikonjaink időben megkapták az új típusú koronavírus elleni védőoltást, Tokióba utazásuk előtt pedig még egy teljes körű szűrővizsgálat is vár rájuk. A sportolók mellett egyébként az őket elkísérő szakmai stáb is megkapta már az oltásokat, így összesen 780 személyt immunizáltak a biztonságos olimpiai részvétel érdekében - mondta el a Sportkórház főigazgatója.
Soós Ágnes és Toma József a sportolóknál jelentkezett oltási reakciókról is említést tett. Elmondásuk szerint sokaknál vállfájdalom, levertség és alvászavar lépett fel, de a többségnél már elmúltak ezek a mellékhatások. Egyetlen egy komolyabb eset volt, amikor egy sportoló már fertőzött volt, de nem tudtak róla, és úgy kapta meg a vakcinát. Ennek egy súlyos megbetegedés lett a vége, azóta viszont már felépült az érintett, sőt, már versenyt is nyert.
Szigorú szabályokra számíthatnak
A Sportkórház főigazgatója az olimpiai részvétel szigorú feltételeiről is mesélt a rádióban. Mint mondta, minden sportolónak le kell tölteni egy mobilapplikációt, amelyen keresztül a szervezőbizottság figyelni tudja a mozgásukat. Aki pedig megszegi a szabályokat - például a tiltás ellenére kimegy a városba -, az súlyos büntetésre számíthat. Azt azonban senki sem érti, hogy Japán - rendező ország létére - miért nem törekedett a minél magasabb átoltottsági arány elérésére.
Majdnem minden olimpikon be lesz oltva, ezzel szemben Japánban csupán a lakosság 3,9 százaléka kapott oltást. Olvassa el a részleteket!