Különbséget kell tenni poszt-COVID-szindróma és poszt-COVID állapot között. Mint azt dr. Madurka Ildikó a Magyar Hírlapnak nyilatkozva összefoglalta, előbbi kifejezés egy nehezen objektivizálható tünetegyüttest foglal magában, amelynek jellemző szimptómái közé tartozik a fáradtság, a köhögés, az ízületi fájdalom és az alvászavar. Ezek bárkinél jelentkezhetnek, akik átestek a koronavírus-fertőzésen , függetlenül annak súlyosságától. "Mindent összevetve a poszt-COVID-szindrómától sújtott emberek nem érzik jól magukat a bőrükben. Vissza kellene menniük dolgozni, de nem tudnak, lévén képtelenek úgy teljesíteni, mint korábban. Ez érthető okokból idegesíti és frusztrálja őket" - mutatott rá a főorvos.
A poszt-COVID állapot szintén a koronavírus-fertőzéshez köthető, de mást foglal magában. "Tudjuk, hogy a kórházi kezelésben részesülő betegek egy része sajnos intenzív osztályra kerül, ahol aztán noninvazív vagy invazív módon lélegeztetjük őket. Számos embernek azonban nemcsak a tüdeje károsodik, hanem a vesét és/vagy a szívet is érinti a fertőzés. Az ellátás, de sokkal inkább a beteg érdeke szerint az érintettek tudatát és izomtevékenységét több hétig, akár hónapokig ki kell kapcsolni" - fogalmazott dr. Madurka Ildikó. Hozzátette, az intenzív terápiának számos negatív kihatása lehet. Példaként említette, hogy ha a beteg hetekig nem mozdul, akkor sorvadásnak indulnak az izmai. Hasonlóképpen károsíthatja az emésztést, illetve a bélrendszer működését, ha valakit hosszú ideig csöveken keresztül táplálnak.
"Kevesen tudják elképzelni, mi mindent megteszünk azért, hogy az egyén túlélési esélyeit a maximumra növeljük, de ez óhatatlanul mellékhatásokkal, károsodásokkal jár" - árulta el a szakember. Mint elmondta, ilyenkor az elsődleges cél, hogy kellő oxigént juttassanak a beteg szervezetébe, a pszichés állapota pedig kényszerűségből háttérbe szorul. A beteg lelki állapotának akkor van inkább jelentősége, amikor a fertőzés levonulásával felébresztik, és elindul a felépülés időszaka. "Először persze mindenki örül annak, hogy túlélte - de aztán jön a szembesülés, hogy az élet csak sokára, akár hónapok múlva zökkenhet vissza a megszokott kerékvágásba. Itt ismét számít a psziché, a családi, baráti összefogás. A hit."
A rehabilitáció nehézségei kapcsán kitért rá, maga a csoda, ha egy beteg ismét képes önállóan levegőt venni, lenyelni az ételt, maga kimenni a mellékhelyiségre. "Azt, hogy ez mekkora adomány, csak az tudja átélni, aki öt-nyolc hét után felébred úgy, hogy sem a keze, sem a lába nem mozog, sőt, az is lehetetlen feladatot jelent számára, hogy a két ujját összeérintse vagy a fejét elfordítsa bármelyik irányba" - fogalmazott az interjúban dr. Madurka Ildikó.
A kórházban kezelt COVID-19-betegeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki szívelégtelenség, még akkor is, ha korábban semmilyen szív- és érrendszeri panaszuk nem volt - derült ki egy friss felmérésből. Ha kíváncsi a részletekre, kattintson korábbi cikkünkre .