Megmérték az élő sejt tömegét

Egy most kidolgozott eljárás segítségével a kutatók ezentúl képesek megmérni az élő baktériumok, immunsejtek és más apró élő sejtek tömegét egy miniatűr, csúcstechnológiás mérleggel.

A molekuláris méretű tárgyak mérésére eddig alkalmazott hagyományos módszer szerint a molekulákat vákuumban parányi szilíciumlapkára helyezték. A lapka a természetes frekvenciájával rezeg egészen addig, amíg a molekulát rá nem teszik. Ekkor a rezgés frekvenciája kicsit megváltozik. A változás alapján pedig kiszámítható a molekula tömege.

Az élő sejtek azonban elpusztulnak a vákuumban, és folyadékba helyezve kell mérni őket. A lapkát körülvevő folyadék azonban megzavarja a mérést.

A MIT (Massachusetts Institute of Technology - Massachusettsi Műszaki Egyetem) egyik tudóscsoportja azonban megoldotta a problémát. Egy mikrocsatornán keresztül pumpálták be a sejtmintát tartalmazó folyadékot a lapka belsejébe.

A mérleg most már femtogrammos (10 a -15. gramm) nagyságrendű - körülbelül egy E. coli baktérium tömege - élő sejtek és nanaorészecskék mérésére is alkalmas.

A technika segíthet a kutatóknak olyan olcsó, hordozható diagnosztikai eszközök kifejlesztésében, amelyeket például a fejlődő országokban tevékenykedő egészségügyi dolgozók is használhatnak.

Többek közt olyan eszközt készíthetnek, amellyel megmérhetik az AIDS-betegek CD4 immunsejtjeinek számát, és így fölmérhetik, mennyire előrehaladott a betegség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy amerikai AIDS-kutató szerint az önkéntes egészségügyi dolgozók által használható CD4-számláló eszköz áttörést jelenthet globális egészségügyben.

National Geographic Online

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra