Egy most kidolgozott eljárás segítségével a kutatók ezentúl képesek megmérni az élő baktériumok, immunsejtek és más apró élő sejtek tömegét egy miniatűr, csúcstechnológiás mérleggel.
A molekuláris méretű tárgyak mérésére eddig alkalmazott hagyományos módszer szerint a molekulákat vákuumban parányi szilíciumlapkára helyezték. A lapka a természetes frekvenciájával rezeg egészen addig, amíg a molekulát rá nem teszik. Ekkor a rezgés frekvenciája kicsit megváltozik. A változás alapján pedig kiszámítható a molekula tömege.
Az élő sejtek azonban elpusztulnak a vákuumban, és folyadékba helyezve kell mérni őket. A lapkát körülvevő folyadék azonban megzavarja a mérést.
A MIT (Massachusetts Institute of Technology - Massachusettsi Műszaki Egyetem) egyik tudóscsoportja azonban megoldotta a problémát. Egy mikrocsatornán keresztül pumpálták be a sejtmintát tartalmazó folyadékot a lapka belsejébe.
A mérleg most már femtogrammos (10 a -15. gramm) nagyságrendű - körülbelül egy E. coli baktérium tömege - élő sejtek és nanaorészecskék mérésére is alkalmas.
A technika segíthet a kutatóknak olyan olcsó, hordozható diagnosztikai eszközök kifejlesztésében, amelyeket például a fejlődő országokban tevékenykedő egészségügyi dolgozók is használhatnak.
Többek közt olyan eszközt készíthetnek, amellyel megmérhetik az AIDS-betegek CD4 immunsejtjeinek számát, és így fölmérhetik, mennyire előrehaladott a betegség.
Egy amerikai AIDS-kutató szerint az önkéntes egészségügyi dolgozók által használható CD4-számláló eszköz áttörést jelenthet globális egészségügyben.
National Geographic Online