A megvizsgáltak közül minden hetedik ember cukorbeteg, vagy azt megelőző állapotban van - ez az aggasztó adat derült ki abból a nagyszabású vizsgálatból, amely a diabétesz által fenyegettek arányát mérte fel Magyarországon. A Magyar Diabetes Társaság elnöke, dr. Winkler Gábor professzor szerdán a Magyar Tudományos Akadémián tartott szimpóziumon ismertette a minden korábbinál kiterjedtebb, kockázat alapú diabétesz szűrés eredményeit. Hétszáz háziorvos segítségével összesen mintegy hetvenezer felnőttön végezték el ezt a szűrővizsgálatot, amely a családi anamnézisre és a jelen egészségi állapotra vonatkozó FINDRISK kérdőív kitöltéséből, majd, ha ez fokozott rizikót jelzett (12 pontnál magasabb értéket mutatott), laboratóriumi vércukor vizsgálatból állt.
- A kardiovaszkuláris betegségek vezető halálokot jelentenek Magyarországon, ezeknek pedig "előszobája" a cukorbetegség, a gyakran hozzá kapcsolódó mozgáshiány, a magas vérnyomás és elhízottság mellett. Ezért az eddig is gyakorolt "onkológiai éberség" mellett "diabetológiai éberségre", a cukorbetegséggel kapcsolatban nagyobb odafigyelésre van szükség - hívta fel a figyelmet dr. Jávor András, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közigazgatási államtitkára.
Az először Finnországban alkalmazott kérdőívet hetvenezren töltötték ki, közülük több mint 28 ezren bizonyultak magas kockázati csoportba tartozóknak. Az ezután elvégzett vércukorszint-mérések igazolták a teszt eredményét: közel 47 százalékuknál derült fény valamilyen szintű anyagcserezavarra, vagyis addig fel nem fedezett glukóz-intoleranciára, cukorbetegségre vagy azt megelőző állapotra.
A szűrőprogram célja a lakosság teljes körű, rendszeres, kötelező diabétesz szűrésének előkészítése volt, és az eredmények megerősítették: Magyarországon indokolt, szükséges a háziorvosi vizsgálatok részévé tenni ezt a kockázat-alapú szűrővizsgálatot.
Kiss Éva