Kínai tudósok baktériumok segítségével csökkentették le az üdítőitalok szénhidráttartalmát, így sikerült kifejleszteni cukorbetegek számára az alacsony kalória- és cukortartalmú zöldséglevet.
A tejsavtermelő baktériumok úgy csökkentik az ital szénhidráttartalmát, hogy megmarad az üdítő kellemes íze, és nem vesznek el a vitaminok és a többi tápanyag sem. A tejsavtermelő baktériumokat (más néven probiotikumokat) a joghurtok és sajtok készítésénél széles körben alkalmazzák. Az eljárás jelentősen csökkenti a cukortartalmat, anélkül, hogy megváltoztatná az üdítő nyersanyagainak tápértékét, mondta el Xiuqi Liu, a changchuni Jilin Egyetem kutatója.
Liu és munkatársa, Heqin Xing megállapították, hogy a tejsavtermelő baktériumok úgy csökkentik a cukortartalmat, hogy a szénhidrátokat tejsavvá alakítják át. A zöldséglé magasabb savtartalma gátolja más baktériumok növekedését, így a termékek hosszabb ideig eltarthatók. A probiotikumok jobban állják a savas vegyhatású környezetet, mint más mikroorganizmusok. Néhány további vizsgálat elvégzése után az édes-savanyú üdítőital egy éven belül a polcokra kerülhet, állítják a kutatók, akik csütörtökön az Amerikai Vegyész Társaság kongresszusán számoltak be a részletekről Salt Lake Cityben.
Animáció: HáziPatika.com