Ha azonnal igyekeznek a közelben lévők újraéleszteni hirtelen szívhalál bekövetkezésekor, jó esély van arra, hogy az áldozat föléled, de a következő, kritikus időszakban a test hűtése lényegesen javíthatja életkilátásait.
Statisztikai adatok tanúsága szerint a hirtelen szívhalál legtöbbször otthon, lakásban következik be, ezért hangsúlyozzák a kardiológusok, hogy ha a család valamelyik tagjának olyan betegsége van, hogy erre a drámai eseményre fokozott az esély, minden közeli rokon tanulja meg az újraélesztést.
A hirtelen szívhalál bekövetkezte a gyógyintézetekben sem ritka. Egy évtizede amerikai klinikusok fölfigyeltek arra, hogy ha sikerül a szívműködést újra elindítani, a beteg testének hűtése egy-két napig csökkenti az eszméletlen időszakban gyorsan bekövetkező agyi károsodás veszélyét és javítja a biztonságos újraéledést.
Az Amerikai Ideggyógyászok Akadémiájának kongresszusán Alejandro Rabinstein és munkacsoportja beszámolt arról, hogy a tíz év alatt dokumentált hirtelen szívhalál esetek azon részénél, ahol a gyógyintézetekben követték ezt az új gyakorlatot, mennyivel jobban javult a betegek állapota, mint azoknál, akiknél a felélesztést követően nem folytatták a test hűtését.
A kutatók egymilliónál több hirtelen halál miatt újraélesztett, majd a kórházból hazaengedett ember sorsát értékelték. A gyógyító testhűtéssel kezelt, újraélesztett betegek csaknem 12 százalékkal többen folytathatták életüket gyakorlatilag változatlanul azokhoz képest, akiknél hűtést nem alkalmaztak.
Ha hirtelen, váratlan szívhalál esetén a gyors újraélesztést követően a szív újra dobog, a test hűtése szinte azonnal elindítható. Az amerikai szakirodalomban leírtak olyan esetet, amikor a drámai esemény egy élelmiszerboltban következett be, és az újraélesztett személy testét a hűtőszekrényben lévő üdítőitalokkal hűtötték, amíg a mentőautó a kórházba ért.