Malacdonorok az Antarktiszról

Inzulinfüggő cukorbetegek gyógyulására ígért megoldást bő évtizede a sertésből származó hasnyálmirigysejtek átültetése emberbe, azaz a xenotranszplantáció. A kezdeti lelkesedés elmúltával inkább a módszer hátrányait hangsúlyozták a szakemberek. Úgy tűnt, nem lép át a gyakorlatba az eljárás. Az első kísérleti alany tízéves kontrollja azonban újraélesztette a reményt.

Egy új-zélandi beteg tíz éve esett át a beavatkozáson, melynek során malacok hasnyálmirigysejtjeit kapta. A kutatókat is meglepte, hogy a sejtek nagy része ennyi idő elteltével is él és működik. Az átültetés utáni évben a páciensnek csak korábbi inzulinadagja harmadára volt szüksége ahhoz, hogy vércukorszintje a normális tartományban maradjon. A későbbi években emelnie kellett az inzulin bevitelét, ám cukorbetegsége kontrollálható szinten állt meg. A kutatók szerint ez a működő sertéshasnyálmirigy sejteknek köszönhető, bár az étrend megváltoztatása és a fizikai aktivitás is hozzájárulhatott.

A jelenleg elterjedt műtéti megoldásnál elhunyt emberek egészséges hasnyálmirigysejtjeit ültetik át a súlyos diabéteszes páciensbe. Donor azonban sokkal kevesebb van, mint várólistán lévő rászorult, ráadásul a betegek száma évről évre emelkedik. Mivel a diabétesz lassan civilizációs népbetegségnek számít, a xenotranszplantáció sem hagyható ki a lehetséges megoldások közül.

Az eljárást Bob Elliott vezetésével aucklandi kutatók dolgozták ki 1996-ban. A beavatkozás során összesen 1,3 millió alginát, gélkapszulát injektáltak az új-zélandi beteg, Michael Helyer hasüregébe. A barna algából előállított kapszulák mindegyike 500 inzulintermelő szigetecskét tartalmazott, melyeket újszülött malacok hasnyálmirigyéből nyertek ki. Az alginát, amely egyébként ismert élelmiszer-adalékanyag, beengedi a tápanyagokat, melyek a sejtek életben tartásához szükségesek, a termelődött inzulint pedig hagyja kilépni a szervezetbe. Fontos feladata, hogy a malacsejteket elrejtse az emberi immunrendszer elől, nehogy idegenként azonosítva kilökődjenek.

A legutóbbi kontrollnál mintát vettek a kapszulákból, melyekben a sejteket élve, sőt nagyrészt működőképesen, inzulint termelve találták. A beteg cukorterhelés utáni vérmintájában sertéseredetű inzulint is kimutattak. A vizsgálat fontos következtetése az is, hogy Helyer nem fertőződött, nem betegedett meg a malacsejtek beültetése után. A sertésből történő átültetés ellenzőinek egyik legfontosabb érve ugyanis, hogy sertésretrovírusokkal fertőződhet a befogadó.

Egy szív-, vese- és májátültetésekhez génmódosított sertéseket tenyésztő virginiai cég vezető kutatója, David Ayares szerint azonban az elmúlt két évtizedben egyetlen ilyen fertőzést sem jelentettek, holott emberek százaiba ültettek sertésből származó szöveteket. Az új-zélandi kutatócég igyekszik minimalizálni a fertőzésveszélyt. (A transzplantációkhoz használt malacokat egy olyan antarktiszi szigeten tenyésztik, melynek lakossága 200 éve elszigetelten él.) A biztató eredmények alapján újabb kísérleti hasnyálmirigy-átültetéseket ígérnek, sőt újabb adaggal is megpróbálkoznak az első alanyoknál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra