Mikor alkalmazzunk végbélkúpot?

Bár a végbélkúpot általában gyermekeknél szokták használni, bizonyos panaszok esetén felnőttkorban is szükség lehet rá. Mikor lehetnek jobbak ezek a készítmények a szájon át bevitt gyógyszereknél?

A gyógyszereket a legtöbb esetben szájon át juttatjuk a szervezetünkbe, például tabletták, vagy kapszulák formájában. Kisebb gyermekeknél azonban sokszor gondot okozhat ezeknek a készítményeknek a bejuttatása, egyszerűen mert azt nem tudják, vagy nem akarják lenyelni. Esetükben ezért gyakran kúp formájában kell a szervezetbe juttatni a szükséges hatóanyagokat, ami kellemetlen és szokatlan megoldásnak tűnhet, mégis megvannak az előnyei.

Mikor ír fel az orvos kúpot?

A kúp egyik legnagyobb előnye, hogy hatását már rövid idő alatt is kifejtheti. A vastagbélből felszívódó hatóanyag gyorsan eljut a véráramba, mivel a felszívódási folyamatból kimarad a máj, ami az elsődleges méregtelenítő és lebontó szervünk. Elsősorban a veszélyesen magas láz esetén lehet fontos, hogy a készítmény a lehető legrövidebb idő alatt kifejtse a hatását, ilyenkor sok esetben felnőtteknél is inkább a kúpot preferálja az orvos. Állandó hányinger esetén szintén hasznosabbak lehetnek a szájon át bevitt gyógyszereknél, hiszen a tabletta lenyelése önmagában hányásra ingerelheti a beteget, a gyógyszernek pedig nem is marad ideje felszívódni a gyomor-bélrendszerből.

A kúpot legtöbbször gyermekeknél alkalmazzák.
A kúpot legtöbbször gyermekeknél alkalmazzák.

Mivel helyileg fejtik ki hatásukat, az aranyér kezelésére is alkalmasak lehetnek - ilyen esetben a kúpokat úgy alakítják ki, hogy a benne lévő anyagok helyileg fejtsék ki hatásukat. Ilyen esetben a készítmények helyi érzéstelenítőt, valamint gyulladáscsökkentő anyagot is tartalmaznak, melyek rövid idő alatt és helyben fejtik ki a hatásukat, így pedig rendszerint kevesebb mellékhatást is okoznak. Székrekedés esetén szintén írhat fel az orvos végbélkúpot.

Hatóanyag-tartalmukban és méretükben is különböznek a gyermekeknek, illetve a felnőtteknek felírható kúpok: előbbieknek általában 2, míg utóbbiaknak 3 grammos kiszerelésben árusítják. Hat éves kor alatti gyermekeknél általában a 2 grammos kúpnak is csak a felét helyezik fel egyszerre. Nem csak gyermekek, de például mozgásképtelen, súlyosabb betegségbe szenvedő embereknél is gyakrabban alkalmaznak kúpokat. Esetükben ezek a készítmények nem csak biztonságosabban adagolhatóak, de a szervezetükben kifejtett hatásukat sem befolyásolja például az, hogy mennyi folyadékot fogyasztottak, vagy milyen ételeket ettek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra