Budapest, 2007. április 10. (MTI) - Az asztmások 80 százalékának szénanáthája is van, s ha azt nem kezelik, súlyosbodnak az asztmás tünetek. Szerencsére létezik már olyan terápia, amellyel a gyermekkori asztma és a szénanátha egyszerre kezelhető.
Az asztma a hörgőkben keletkező krónikus gyulladásos folyamat, amely a hörgők időszakos összehúzódását, a sűrű váladék-termelődést, a nyálkahártya duzzanatát okozza. Az allergiás nátha vagy szénanátha tüneteit, az orrviszketést, folyást és eldugulást a felső légutakban zajló gyulladásos folyamat okozza. Az asztmások nagyon gyakran szénanáthával is küzdenek.
A kettős betegség nagy teher a gyermekeknek, hiszen a panaszok számos tevékenységben korlátozzák őket. Például nem játszhatnak a szabadban, nem mehetnek táborozni, mert a tünetek felerősödnek, éjszaka gyakran felébrednek, ennek következtében nappal csökken a figyelmük és romlik tanulmányi átlaguk.
Korábban csak olyan gyulladáscsökkentőkkel tudták kezelni a tüneteket, melyek külön enyhítették az asztma és külön a szénanátha tüneteit, viszont létezik már olyan készítmény, amelynek szedésével mindkét betegség kezelhető. A tabletta az asztma és a szénanátha okozta gyulladást is csökkenti. A készítmény további előnye, hogy kevésbé terheli meg a szervezetet, hiszen nem tartalmaz hormont, ellentétben más gyulladáscsökkentőkkel - mondta az MTI-nek Dr. Bánfi Andrea, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyermek-tüdőgyógyásza.
Szedését csak gyermek-tüdőgyógyász írhatja fel alapos kivizsgálás után. A terápia során a gyermekek úgynevezett kontrollált állapotba kerülnek, ami azt jelenti, hogy jobban bírják a fizikai terhelést, elmúlnak az éjszakai felébredések és a fulladás. A tablettát az egészségbiztosító támogatja, ezért egy havi adag 800-1000 forintos áron kapható. Ráadásul már kétéves kortól alkalmazható.
A szülőknek azt tanácsolta Dr. Bánfi Andrea, hogy ne nyugodjanak bele, ha gyermekük sportolás vagy játék után köhög, zihál, nem kap levegőt, folyik az orra, könnyezik a szeme, esetleg nem tud aludni és kimerült. Feltétlenül jelezzék házi gyerekorvosuknak és kérjenek gyermek-tüdőgyógyászati beutalót. A megfelelő tablettás terápia segítségével az asztmás és egyben szénanáthás gyermekek is élhetnek teljes életet.
(MTI-Panoráma)