Régóta izgatja a tudósokat, hogy asztmásoknál miért súlyosabb lefolyásúak a banális légúti vírusfertőzések. A rendszeresen fulladók a saját bőrükön tapasztalják, hogy ha megfáznak, még egy egyszerű nátha is komolyabb tünetekkel jár. Arról nem is beszélve, hogy maga az asztma is átmenetileg súlyosbodhat.
Azt régóta tudják, hogy fertőzésekben a megfázást okozó rhinovírus koncentrációja jóval magasabb az asztmások légútjainak hámsejtjeiben, mint az egészségesekében. A kérdés az, hogy miért? Úgy tűnik, a brit Southampton klinikáján dolgozó Donna Davies professzor asszony megtalálta rá a választ. Az Európai Tüdőgyógyász Társaság éves kongresszusán számolt be arról, hogy asztmásoknál lelassul az apoptózis, az úgynevezett programozott sejtelhalás egyik formája, jelen esetben a vírussal megfertőzött sejtek pusztulási folyamata.
A sejtelhalás hasznos és fontos tényezője a fertőzés elleni harcnak: a beteg sejteknek el kell ahhoz pusztulniuk, hogy a helyükbe új, egészséges sejtek lépjenek. Tehát az apoptózis a gyógyulási, regenerálódási folyamat nélkülözhetetlen lépése. Ahol ez az élettani folyamat lelassul, ott a szervezet nehezebben gyűri le a kórokozót.
Feltételezik, hogy asztmásoknál az apoptózis lelassulása egy interferon-béta nevű immunanyag hiányával függ össze. Márpedig ez az anyag kívülről is bevihető.
A gyógyszer kipróbálása folyamatban van. Remélhetőleg rövidesen sok asztmás életét megkönnyíti.
(2007.09.25. 10:14)
Dr. Nemes János - Népszabadság