Évente közel kétmillió gyermeknél alakul ki asztma amiatt, hogy belélegzik a - nagyrészt közlekedés során - levegőbe kerülő szennyező anyagokat - derül ki egy, a Lancet Planetary Health című folyóiratban megjelent tanulmányból, amelyről a MedicalXpress is beszámolt .
A légszennyezés okozta tartós egészségügyi problémák kialakulása nem új keletű probléma. Ám a George Washington Egyetem tanulmánya az első, amely kimondottan a gyermekek körében tapasztalt asztmás esetek globális számát igyekezett megbecsülni: a kutatás több mint 13 ezer városra terjedt ki Los Angelestől Mumbaiig.
Mire jutottak a tanulmány szerzői?
"A nitrogén-dioxid nagyban fokozza a gyermekeknél az asztma kialakulásának kockázatát , és ez a probléma különösen a nagyvárosokban jellemző" - mondta el Susan Anenberg, a George Washington Egyetem környezetvédelemmel és foglalkozás-egészségüggyel foglalkozó professzora, a cikk egyik vezető szerzője. Anenberg és kollégái a járművek kipufogócsövéből, az erőművekből és ipari létesítményekből származó nitrogén-dioxid talajkoncentrációját vizsgálták, miközben nyomon követték a 2000-től 2019-ig diagnosztizált gyermekkori asztmás esetek számának alakulását is.
Megállapították, hogy a nitrogén-dioxid belélegzésével összefüggésbe hozható gyermekkori asztmás esetek - melynek számát globálisan 1,85 millióra becsülték 2019-ben - kétharmada a városokhoz köthető. A kutatás eredményei megerősítették, hogy a magas jövedelmű országok - például az Egyesült Államok - városaiban a légszennyezési határértéket szigorúan betartató intézkedéseknek köszönhetően ezen megbetegedések száma az utóbbi időben csökkent. (Az Egészségügyi Világszervezet egyébként szeptemberben szigorította légszennyezési határértékekre vonatkozó irányelveit. )
Ugyanakkor számos területen, például Dél-Ázsiában, a Szubszaharai Afrikában és a Közel-Keleten a szennyezett levegő miatt folyamatosan emelkedik az újonnan diagnosztizált asztmás esetek száma, ami komoly terhet ró az érintett országok egészségügyi ellátórendszerére.
A George Washington Egyetem kutatóinak korábbi tanulmányából az is kiderül, hogy a nitrogén-dioxid belélegzésével összefüggésbe hozhatóan globálisan 13 százalékkal, a világ legnépesebb 250 városában pedig több mint 50 százalékkal ugrott meg a gyermekkori asztmás esetek száma. Összességében viszont a javuló európai és egyesült államokbeli levegőminőségnek köszönhetően ezek aránya 2019-re 16 százalékra csökkent a 2000-ben tapasztalt 20 százalékról. Susan Anenberg szerint ez az arány tovább csökkenne, ha kevesebb fosszilis üzemanyagot használnánk a közlekedésben.