Elcsípni a kiugró vérnyomást: mi segíthet?

A vérnyomáskiugrások, vagy a beállított gyógyszerek ellenőrzésére használják azt a készüléket, amelyet felhelyezve 24 órán keresztül bizonyos időközönként megméri a vérnyomást. A vizsgálat fájdalommentes, de olykor kicsit kellemetlen.

Nem mindig mutatkozik a magas érték

Gyakori eset, hogy valaki vérnyomás-ingadozásra panaszkodik, amikor azonban orvosa megméri, normális értéket kap. Az ilyen, különböző, csak időszakosan kialakuló eltérések, például néhány percig tartó vérnyomás kiugrások vagy tartós emelkedések kimutatására vagy gyakorta a beállított vérnyomáscsökkentő kezelés ellenőrzésére szolgál az úgynevezett 24 órás vérnyomásmérés (ABPM -ambulant blood-pressure monitoring ). Attól ugyanis, hogy az orvos aktuálisan normális értékeket mér, még egyéb időpontokban lehetnek kórosan magas értékek.

Elcsípni a kiugró vérnyomást: mi segíthet?
Az orvosnál nem mindig mutatkozik kiugró érték

A vizsgálat lényege a vérnyomás folyamatos, 24 órán át tartó rögzítése, amely a mindennapos megszokott tevékenység közben zajlik. A vérnyomás a különböző napszakokban normálisan is változik, de befolyásolja a fizikai aktivitás, a stressz, étkezés is.

Vérnyomásnapló Vérnyomása változásairól vezessen naplót a HáziPatika.com-on!

Hogyan készüljünk a vizsgálatra?

A 24 órás vérnyomásmérés esetében jó előre felkészülni, hogy a készülék és a hozzá tartozó mandzsetta egész nap a testünkön lesz, ráadásul nem érheti víz, így tanácsos előtte tisztálkodni. Az is fontos, hogy erre a 24 órára ne változtassunk életvitelünkön, azaz mindent úgy csináljunk és akkor, ahogy azt egyébként megszoktuk. Különösen igaz ez a gyógyszer bevételére. Ellenkező esetben téves értékeket kaphatunk.

Érdemes zsebünkbe készíteni egy kisméretű jegyzetfüzetet, hiszen a gép időnként méréseket végez, ekkor pedig fel kell jegyezni, hogy épp milyen tevékenységet végeztünk. Hiszen az adatokat másképp értékeli majd a szakorvos, ha épp sétáltunk, lépcsőt másztunk, vagy épp pihentünk.

Így kell elképzelni a vizsgálatot

A vizsgálathoz vérnyomásmérő mandzsettát helyeznek fel a beteg karjára, amit vezetékek segítségével kötnek össze egy hordozható kisrádió méretű, automata vérnyomásmérő készülékkel. Utóbbi a nyakban lóg, és meghatározott időnként méri a vérnyomást, a pulzust, majd a mért eredményeket eltárolja.

Az Ön ideális vérnyomása Kalkulátorunkkal kiszámolhatja, mekkora az Ön ideális vérnyomása!

Eközben a páciens nyugodtan végezheti mindennapi megszokott tevékenységét, amit pontos időmegjelöléssel fel is kell, hogy jegyezzen. Huszonnégy óra elteltével leveszik a készüléket, és a benne tárolt adatokat számítógép segítségével értékelik ki. A vizsgálat teljesen veszélytelen és fájdalommentes. Némi kellemetlenséggel jár azonban, hogy bizonyos időközönként a készülék felfújja a mandzsettát, amely kellemetlenül szoríthat. Éjszaka például ráébredhetünk erre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra