Ízületi sportsérülések vagy ortopédiai kezelések során gyakran többet jelent a gyógytorna, mint maga a műtét - mondta Simonka János Aurél, az SZTE Traumatológiai Klinika vezetője.
"Hiába operáljuk meg a vállsérülést vagy pótoljuk a térdben a keresztszalagot, ha nem jó a gyógytorna, a klinikai eredmény nagyon szerény lesz, míg hatékony tornával esetenként száz százalékos gyógyulást is el tudunk érni" - mondta Simonka János Aurél professzor a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Ortopédiai Klinikájának Fizioterápiás Részlegén.
Az egyik szegedi klinikai tömb földszintjén kialakított részleg immár 17 éve - az országban egyedüliként - ugyanabban az épületben nyújt kezelést a betegeknek már akár a műtét napján, ahol a traumatológiai, ortopédiai vagy ideggyógyászati beavatkozásokat elvégezték. A szegedihez hasonlóan jól felszerelt, vízforgatós medencével ellátott fizioterápia kevés van az országban, s minden olyan beavatkozást el tudnak végezni, amelyre szükség lehet a betegek utókezelése során.
A gyógytorna mellett elektroterápiás-, ultrahangkezeléseket végeznek a részlegben, főleg ízületi sérülések esetén pedig víz alatti tornával segítenek a gyógyulni vágyóknak. A részleg jelentős szerepet tölt be a sportsérülést szenvedettek ellátásában. A sportolók legtöbbször a váll- vagy a térdízület sérülésével fordulnak a klinika orvosaihoz. Ezek egy része csupán fizioterápiás kezeléssel is rendbe hozható, de bizonyos esetekben műtétre is szükség van, melyek után a hatékony gyógytorna teszi lehetővé, hogy minél előbb a pályán lehessen az élsportoló - mondta Simonka János Aurél.