Szigetváron a gyógyvízhez van fürdő, de szálloda is kell

Hivatalosan október 27-én nyitják meg a szigetvári gyógyfürdőt, de már szeptember eleje óta fogad vendégeket a létesítmény. A próbaüzem tapasztaltai jók, a szigetváriak és a környékbeliek hamar megszerették az új fürdőt.

A szigetvári gyógyfürdőbe egyre többen váltanak jegyet: az elmúlt vasárnap csaknem ötszázan fürödtek a szigetvári medencékben.

A baranyai város másfél évtizede készült arra, hogy hasznosítsa 800 méter mélyről feltörő, ásványi sókban és nemesgázokban gazdag, 62 fokos gyógyvízét. A beruházás pénzügyi feltételeit 2005 tavaszára sikerült megteremtenie a városnak. A kupolás, Zsolnay-kerámiákkal díszített, elegáns fürdő terveit Masszi Pál készítette, a beruházást a szigetvári önkormányzat, valamint - a város és a környékbeli települések vízellátását biztosító - Sziget-Víz Kft. közösen valósította meg. A fürdő átadását eredetileg 2005 őszére ütemezték, majd többször módosították, ám a kivitelező, a ceglédi Geosaurus Kft. nem tudta tartani egyik határidőt sem, ezért a város szerződést bontott a céggel, új kivitelezőt keresett, s a munkák befejezését a ZÁÉV Zrt.-re bízta. A gyógyfürdőt egymilliárd forintból tervezték megépíteni, a beruházás azonban 300 millióval drágább lett. Az építkezés költségeinek nagy részét a város és a Sziget-Víz Kft. állta, a beruházáshoz a Széchenyi-terv 200 milliós, a regionális fejlesztési tanács pedig 56 milliós támogatást biztosított.

A szigetvári gyógyfürdő nyáron 1260 vendéget fogadhat egy időben, az őszi, téli és tavaszi hónapokban hétszázan válthatnak jegyet. A fürdőzőket a fedett részen három, a kéthektáros szabad téren négy medence várja. A létesítménynek van szaunája, jacuzzi-medencéje, gőzkabinja, a létesítményben igénybe vehető több, az egészségpénztár által támogatott szolgáltatás: súlyfürdő, maszszázs, víz alatti gyógytorna, gyógyúszás és vízsugármaszszázs. A szigetvári gyógyvíz egyaránt javasolt a mozgásszervi betegségek, a csontritkulás, a pajzsmirigybetegségek, a nőgyógyászati problémák és a prosztatapanaszok kezelésére.

A fürdőt a Sziget-Víz Kft. üzemelteti. Novák Károly, a kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a fürdő akkor működik majd gazdaságosan, ha a létesítmény kihasználtsága eléri az 50 százalékot. Amíg ez nem történik meg, a szigetvári önkormányzat - mint 75 százalékos tulajdonos - kénytelen lesz évente akár több tízmillió forinttal támogatni a fürdő működését. A város arra készül, hogy eladja a fürdőben lévő tulajdonrészét egy szakmai befektetőnek - tudtuk meg Paizs Józseftől, Szigetvár polgármesterétől. Paizs szerint van már érdeklődő, aki azt tervezi, hogy tovább fejleszti a fürdőt. Tudni kell, hogy a létesítmény területébe szinte beékelődik egy, a város tulajdonában lévő futballpálya, s a fürdő a pálya irányába bővíthető. Ugyancsak sürgető feladat, hogy Szigetváron épüljön meg egy négycsillagos szálloda, mert e nélkül az igényes turistákra nem számíthat a város. A polgármester elmondta, hogy a fürdő iránt érdeklődő befektető egy nívós szállodát szeretne építeni.

A gyógyfürdő szomszédságában megépült egy 25 méteres, fedett tanuszoda is, amely novemberben nyitja meg a kapuját. A 360 millióba kerülő létesítményt a Sziget-Víz Kft. építette meg, a város 15 év alatt szerzi meg a tanuszoda tulajdonjogát. A Sziget-Víz úgy jut a tanuszodába befektetett pénzéhez, hogy a létesítmény megépítéséért és működtetéséért évente 54 millió forintot kap Szigetvár városától, illetve a beruházást támogató önkormányzati tárcától.

Megkezdődött az egri Törökfürdő rekonstrukciója. Az egy évig tartó felújítás költsége megközelíti a 800 millió forintot. A munkálatokra a város és a megye, valamint az Eger Termál Kft. a műemlék fürdők fejlesztésére kiírt pályázaton 466 milliót nyert. A költségekhez Heves megye és Eger városa 110-110, a fürdőt üzemeltető Eger Termál Kft. pedig 114 millió forinttal járul hozzá. A rekonstrukció után a nagyközönség előtt is megnyitják a fürdőt, amely eddig elsősorban a reumakórház betegeinek gyógyítását szolgálta, s csak a hétvégeken volt mindenki számára látogatható. Az öt medence mindegyikében különböző hőmérsékletű vizet találnak majd a látogatók, száraz és nedves gőzfürdő, illetve masszázstér kerül kialakításra. A 250 négyzetméteres tetőtérben pedig szaunát, kondicionálótermet alakítanak ki. A fürdőt 1610 és 1617 között építették. Feltárása és újjáépítése az 1950-es években kezdődött. Már a középkorban is gyógyítási célokra használták, mint az ország legaktívabb radontartalmú fürdőjét. Vize fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású. (Tudósítónktól)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra