Színes tapaszok: így enyhítik a fájdalmat

Ma már nemcsak a sportolók körében népszerűek a színes kineziológiai tapaszok, ám még mindig számos tévhit kering róluk, ráadásul sokan helytelenül használják őket. Segítünk eligazodni a színes szalagok világában!

A kineziológiai tapaszok először sporteseményeken jelentek meg, hiszen a sportolóknál igen gyakoriak az izomhúzódások, valamint az izom- és szalagsérülések. Ez a módszer ráadásul az ízületi bántalmak kezelése mellett a túlterhelésből adódó sérülésveszély megelőzésére is kiválóan alkalmas. A részleteket Farkas Ildikó , a Duna Medical Center gyógytornásza ismerteti.

kineziológiai tapasz, fájdalom, sérülés, regenerálódás
A tapaszokkal tehermentesíthetjük az ízületeket és az izmokat. Fotó: iStock

Hogyan hat?

A kineziológiai tapasz folyamatosan ingerli a bőrünkben található receptorokat, ezáltal segíti, illetve erősíti a szervezet öngyógyító folyamatait és a regenerációt. A sportsérülések enyhítése mellett tehát kiváló kiegészítő terápia lehet többek között gerinc- és végtagfájdalmak vagy izomproblémák esetén, illetve mozgásszervi műtétek és törések után is. Hatására javul a vér- és nyirokkeringés, valamint csökken a fájdalom.

A tapaszok felhelyezésével tehermentesíthetjük, stabilizálhatjuk és korrigálhatjuk az ízületeket és az izmokat. A színes szalagok már pár hónapos kortól alkalmazhatóak - babáknál elsősorban ortopédiai problémák, sérülések és izomtónuszavarok esetén, kiegészítő terápiaként. A gyermekek számára készült kineziológiai tapasz anyaga nem különbözik a hagyományostól, mindössze a szalagok mintája más, hogy a kicsik hamarabb megbarátkozzanak ezzel a kezelési módszerrel.

Miből van a tapasz?

A kineziológiai tapasz rugalmas, légáteresztő pamutanyagból készül. Orvosi akrilt tartalmaz, így könnyen a bőrre ragasztható. Vastagsága az emberi bőrhöz hasonló, együtt mozog szöveteinkkel és nem akadályoz minket a mozgásban. Felhelyezése egyáltalán nem fájdalmas, és 4-5 napig is fennmarad a bőrön, még mindennapos zuhanyzás mellett is. Gyógyszert nem tartalmaz.

Léteznek ugyan turmalint tartalmazó kineziológiai tapaszok is, azonban ezek árfekvése magasabb. A turmalin ásványi anyagot és aniont tartalmaz, elsősorban gyulladásos problémákra alkalmazzák.

Miért színes?

A különböző színű tapaszok anyaga és tartóssága változatlan. A színek közti különbségnek a színterápiában van szerepe. A színterápiás elmélet szerint a színek képesek lelki és fizikai állapotunkat is pozitívan befolyásolni. Az elmélet alapján elmondható, hogy a meleg színek - például a piros - vitalizálnak, energetizálnak, míg a hideg színek - mint a kék - nyugtatnak és hűsítenek. Így gyulladáscsökkentésre inkább az utóbbiakat ajánlják.

Miért ne ragasztgassuk magunkat?

Mikor nem ajánlott? A kineziológiai tapaszok alkalmazása nem javasolt friss trauma, nyílt sebek, égett bőrfelület, friss műtéti hegek, anyajegyek, pikkelysömör, elvékonyodott, pergamenszerű bőr, súlyos cukorbetegség, valamint friss trombózis esetén. Terhesség első trimeszterében a hasra és a deréktájra nem helyezik fel a szakemberek, illetve kerülendő akkor is, ha valaki allergiás a szalagot rögzítő ragasztóra.

Bár manapság bárki számára elérhetőek a kineziológiai tapaszok, a felhelyezésüket ne próbáljuk meg otthon, saját magunk megoldani. Egy rosszul felhelyezett tapasz ugyanis akadályozhatja a mozgást, és javulás helyett könnyen romlást idézhet elő. A kívánt hatás elérésének érdekében ajánlott egy a technikában jártas terapeutát felkeresni. A szakembertől aztán meg is tanulhatjuk a megfelelő felhelyezési technikát, amennyiben a sérült terület könnyen hozzáférhető számunkra is.

Ez a módszer is - mint általában a mozgásterápiás beavatkozások - minden esetben alkalmazkodik az adott problémához és a páciens aktuális állapotához. Az alaptechnikákon kívül számos felhelyezési mód létezik - ebben kizárólag egy képzett szakember tud hatékony, gyors és személyre szabott segítséget nyújtani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra