Az agyunknak is árt, ha sokáig dönt ágynak az influenza

Amikor ledönt a lábunkról az influenza, egy hét torokfájás és izomfájdalom után már hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy túl vagyunk a nehezén. Az ilyen vírusfertőzés azonban egy új kutatás szerint hosszútávú, hatást is gyakorolhat az agyunkra.

A kutatók szerint az influenzához és a herpeszhez hasonló vírusok sebezhetővé tehetik az agysejteket a későbbi degenerációval szemben, és megnövelhetik az olyan betegségek kialakulásának kockázatát, mint az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór. Ezek a vírusok ugyanis az agyba kerülve olyan immunválaszt - gyulladást - válthatnak ki, amely károsítja az agysejteket.

influenza agy nátha Parkinson-kór Parkinson-kór felismerése vírus vírusfertőzés
Az agyunknak tényleg árt, ha sokáig dönt ágynak az influenza?

Dr. Ole Isacson, a Harvard Orvostudományi Egyetem neurológus professzora a Science Translational Medicinekorábbi számában azt írja, hogy a vírusok és egyéb gyulladásokozók kiváltó tényezői lehetnek a leggyakoribb neurológiai betegségek némelyikének. Nem valószínű azonban, hogy egyetlen influenzás epizód jelentős károsodást okozna. Egy egész élethossz alatt azonban a sejtkárosodás felhalmozódik, és ez a környezeti stressztényezőkkel együtt a sejtek pusztulását, valamint az agyi betegségek kialakulását okozhatja. Isacson szerint az elkapott fertőzések számának eltérései magyarázhatják azt, hogy egy emberben 65 éves korában, vagy 95 éves korában alakul ki a Parkinson-kór .

A vírusfertőzést hamarosan követő gyulladás csökkentése valószínűleg visszaszorítja a sejtkárosodást és a későbbi agyi betegség kockázatát. Ezt egy 2011-ben 135 ezer férfi és nő részvételével végzett kutatás is alátámasztja, amelyből az derült ki, hogy azokban, akik ibuprofen gyulladáscsökkentőt szedtek, 30 százalékkal alacsonyabb volt a Parkinson-kór kialakulásának kockázata egy meghatározott hatéves időszakban, mint azokban, akik nem szedték a gyógyszert.

Isacson tanulmányában azt írja, hogy a vírusfertőzések az agyban többnyire észrevétlenül zajlanak le, és addig nem is mutatható ki e fertőzések teljes hatása, amíg súlyos degeneráció nem jelentkezik. Hetekkel a fertőzés után a gyulladásos molekulák, a citokinek koncentrációja tetőzik. A kutatók szerint ez a "citokinvihar" lehet felelős a vírusfertőzésekkel összefüggésbe hozható agysejtkárosodásért.

Isacson azt is hozzátette, hogy amennyiben a kutatóknak sikerül megtalálni a módját e tetőzés gátlásának, csökkenteni tudnák bizonyos neurológiai betegségek kockázatát. Ráadásul a szakértők azt is megpróbálhatnák meghatározni, mely vírusok okoznak különlegesen nagy citokinvihart, hogy ezáltal megtudhassák, mely fertőzések jelentenek nagyobb kockázatot az agyra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra