A Parkinsonos betegek állapota így javítható

Új mélyagyi stimulációs eszközt ültettek be egy előrehaladott Parkinson-kórban szenvedő betegnek a Szegedi Tudományegyetemen. A Kelet-Közép-Európában elsőként alkalmazott eljárás az agyi elektromos aktivitás valósidejű detektálására és rögzítésére is alkalmas.

A Parkinson-kór jellegzetes tünetei gyógyszeres terápiával kezdetben jól csökkenthetők, de a betegség előrehaladásával (általában négy-hat év elteltével) ennek hatékonysága csökken. A világon 2005, Szegeden pedig 2011 óta alkalmazott mélyagyi stimulációs műtéti eljárással - amely az adott agyterület elektromos ingerlését jelenti egy beültetett eszközzel - azonban komoly javulás érhető el. A beavatkozásnak köszönhetően jelentősen fellendül a páciens életminősége, valamint csökkenthető, esetenként el is hagyható a gyógyszeres kezelés - közölte Klivényi Péter, az SZTE Neurológiai Klinikájának igazgatója.

Parkinson-kór, agyműtét, javulás, mélyagyi stimuláció, SZTE
A mélyagyi stimuláció lehet a kulcs a Parkinson-kór gyógyításában? Fotó: iStock

Jelentős előrelépés a kór kezelésében

Parkinson-kórban szenved a rocklegenda - kattintson a részletekért!

A napokban elvégzett műtét során egy idős, előrehaladott Parkinson-kórban szenvedő betegnek egy olyan eszközt ültettek be, amely a korábbi rendszerekhez képest nemcsak stimulálásra, hanem az agyi elektromos aktivitás detektálására és rögzítésére is alkalmas. Ezáltal az orvosok valós időben juthatnak adatokhoz az agy aktuális működéséről, annak változásáról, és így következtetéseket vonhatnak le a kezelés hatékonyságáról. Ezáltal pontosabban beállítható a stimuláció vagy a gyógyszeres terápia - magyarázta a professzor.

A beavatkozást az SZTE tavaly októberben átadott hibrid műtőjében végezték el egy olyan neuronavigációs és képalkotó rendszerrel, amely lényegesen lerövidíti az operáció időtartamát, és a beavatkozás az ébren lévő beteg számára is könnyebben elviselhetőbbé válik.

Jelenleg mintegy 20 ezer Parkinson-kóros páciens él Magyarországon, és 15-20 százalékuknál indokolt lenne egy ilyen beavatkozás. Az érintettek fele azonban nem vállalja azt - elsősorban az agyi műtéttől való félelem miatt

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra