Alvási szokásainknak az életmódunkra is komoly hatása van. A bagoly típusú emberek rendszerint az esti órákban a legaktívabbak, és későn fekszenek, de későn is kelnek fel. Ezzel szemben a pacsirta típus már kora reggel is éber és aktív, estére viszont gyorsan kimerül. A legújabb kutatás szerint a két tábor agyi funkciói is eltérőek.
A bagoly típusúak ezért fáradtabbak
A kutatók a bagoly típusú emberek agyi folyamatait monitorozták, akik rendszeresen hajnali fél 3 körül feküdtek le, és délelőtt negyed 11-kor keltek. Ezekben az emberekben napközben is kevésbé voltak aktívak az éberségért felelős agyi területek. Emellett rosszabb volt a figyelmük, lassabb a reakcióidejük, és álmosabbak is voltak a kelleténél. Mivel a munkahelyek időbeosztása a koránkelőknek kedvez, a pacsirták mellett a baglyok hátrányba kerülhetnek.
A kísérletre vállalkozó 38 embert a kutatók két csoportra osztották aszerint, hogy korábban vagy később kelnek fel. Mindegyikük agyi folyamatait MR -rel vizsgálták meg, majd napközben különböző feladatokat kellett végrehajtaniuk. Ezekkel a figyelmüket és a szellemi teljesítőképességüket is felmérték.
Nem meglepő módon a pacsirta típusok sokkal jobban teljesítették a kora reggeli feladatokat. A baglyok figyelme ezzel szemben az esti órában volt a legéberebb, bár sokkal jobb eredményt ebben az időszakban sem értek el a pacsirtáknál. Agyi folyamataikat napközben is követték a kutatók, és a korán kelőknél átlagosan egész nap magasabb volt a figyelemért felelős agyi terület aktivitása.
Az eredmények tehát rávilágítottak, hogy az alvási szokások mögött eltérő agyi működés figyelhető meg. A kutatók szerint ráadásul a bagoly típusú emberek azért is voltak fáradtabbak és figyelmetlenebbek a teszteken, mert a hétköznapjaikat kevésbé tudják a biológiai órájukhoz igazítani. A munkaidő ugyanis mindenki számára reggel 8-9 órakor kezdődik, így azok az emberek, akik éjfél előtt képtelenek elaludni, állandó fáradtsággal küzdenek. Ha az iskolák és a munkahelyek is rugalmasabb időbeosztást engedélyeznének, a bagoly típusok teljesítményére is jó hatással lenne.
Forrás: BBC