A méhen kívül terhesség okai

Minden olyan esetben, amikor egy megtermékenyített petesejt nem a méhüregen belül ágyazódik be, méhen kívüli terhességről beszélünk. Ez az állapot ellehetetleníti a terhesség kihordását, ráadásul életveszélyes következményekkel is járhat.

A terhességek átlagosan mintegy 2 százaléka méhen kívüli terhesség. A probléma kockázata egyénenként eltérő mértékű, így bizonyos nőknél nagyobb eséllyel alakul ki, mint másoknál, de összességében olyanoknál is jelentkezhet, akiknél semmilyen rizikófaktor nem áll fenn.

Mi lehet az oka?

A méhen kívüli terhességek körülbelül felénél nem ismert a pontos kiváltó ok, míg a többi esetben meg lehet határozni olyan tényezőket, amelyek nagy valószínűséggel szerepet játszottak a nemkívánatos folyamat lezajlásában. Ha például egy nőnek korábban volt már kismedencei műtétje vagy elkapott egy szexuális úton terjedő betegséget, akkor nagyobb veszélynek van kitéve. Ennek oka a szaporító szervek környezetében kialakuló gyulladásokban és hegesedésben keresendő. A hegszövet például fizikai akadályt képezhet a petevezetékből a méh felé haladó petesejt előtt. Méhen kívüli terhességre hajlamosíthat továbbá minden olyan születési rendellenesség, amely a petevezeték formáját vagy működését érinti.

A méhen kívüli terhesség egyik legjellemzőbb tünete az erős alhasi fájdalom
A méhen kívüli terhesség egyik legjellemzőbb tünete az erős alhasi fájdalom

Árulkodó tünetek

A méhen kívüli terhesség első tünete nagyon gyakran az éles, erős alhasi fájdalom. A panasz fellépése esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni, amennyiben a terhességi teszt is pozitív eredményt hozott. A méh ugyanis képes rá, hogy az embrió növekedésével együtt folyamatosan táguljon, a petevezeték és más szervek viszont nem. Ha a megtermékenyített petesejt rossz helyen kezd növekedni, akkor komoly károsodást okozhat, ami erős fájdalomhoz, vérzéshez vezethet, sőt akár életveszélyes állapotba is sodorhatja a várandós nőt.

Mutatjuk, milyen tünetek utalhatnak endometriózisra.

Méhen kívüli terhesség esetén jelentkezhet enyhe vagy pecsételő vérzés, illetve szervsérülés esetén komolyabb vérzés is. A méhen kívüli terhesség kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával növekszik. A fentebb említett tényezők mellett rizikófaktornak számít még a korábbi kismedencei gyulladás, a chlamydia, a gonorrhea, illetve az endometriózis is.

Forrás: health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra