Fogamzásgátló módszert váltottunk
A fogamzásgátló tabletták általában szabályozzák a vérzést, és az erősségét is csökkentik - bizonyos esetekben az orvos éppen ezzel a céllal írja fel. Ha hormonmentes fogamzásgátlásra váltunk, vagy egyszerűen csak abbahagyjuk a tabletta szedését, akkor nagy eséllyel fogjuk azt tapasztalni, hogy menzeszünk erősebb a korábban megszokottnál. Ez tehát teljesen normális, de ha vérzésünk három egymást követő hónapban is szokatlanul erős marad, akkor forduljunk nőgyógyászhoz.
Menopauza előtt állunk
A perimenopauza a klimaxot megelőző, nagyjából tíz hónapos szakasz, amely során változásokat tapasztalhatunk a menzeszünkben, így ez is lehet a vérzés erősödésének oka. Talán kevesen tudják, de ritka esetekben bizonyos nőknél már a 30-as éveikben is jelentkezhet.
Vérhígítót szedünk
A vérhígítók segítenek abban, hogy vérkeringésünk akadálytalan legyen, és így csökkentik a szívroham és a stroke kialakulásának esélyét. Ugyanakkor szokatlan mértékben felerősíthetik a menstruációs vérzést, így ha ilyesmit tapasztalunk, ne lepődjünk meg. Orvosunkkal konzultálva több gyógyszert is kipróbálhatunk, hogy kiderüljön, melyikkel kerülhető el ez a mellékhatás.
Méhfibrómánk van
A fibrómák kicsi, jóindulatú kinövések a méhben, és viszonylag gyakori az előfordulásuk. Az egyik tünetük az erős vérzés, nem ritkán rögökkel a menstruációs vérben, illetve az is megeshet, hogy a két menzesz között is vérzést okoznak. Ha ilyesmit tapasztalunk, menjünk nőgyógyászhoz, aki segíthet a megoldásban - néha már valamilyen fogamzásgátló felírása is elegendő lehet.
Policisztás ovárium szindrómánk van
A PCOS -ként ismert betegségben szenvedőknek szintén lehet a szokásosnál erősebb vérzése, amely általában rendszertelen menstruációval párosul.
Nemi betegségünk van
A szifilisz , a chlamydia és egyéb nemi úton terjedő betegségek is okozhatnak túl erős vérzést. Ha az után jelentkezik, hogy valakivel védekezés nélkül létesítettünk szexuális kapcsolatot, forduljunk orvoshoz.
Forrás: womenshealthmag.com