A századik súlyos beteget mentették meg az orvosok őssejtbeültetéssel a Debreceni Egyetem Orvostudományi Centrumában. Ezzel az eljárással kerülhető el a nyirokrendszer rosszindulatú megbetegedései mellett az érelmeszesedéses betegek lábának amputálása, és az eljárást sikeresen alkalmazzák infarktusos betegek szívizomműködésének fokozására.
A beavatkozások egy részénél nem közvetlenül a beteg csontvelejéből, hanem a perifériás ereiből vesznek őssejtet, és ezekkel a sejtekkel védik ki azokat a súlyos mellékhatásokat, amelyek fellépnének - mondta az InfoRádiónak a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Klinikájának osztályvezető főorvosa.
Kiss Attila hozzátette: olyan átültetéseket is el tudnak végezni, amikor az őssejteket közvetlenül a csontvelőből nyerik.
Magyarországon évente 7.900 előrehaladott perifériás érbetegségekben szenvedő lábát amputálják. A végtag azonban megmenthető úgy, hogy a betegek csípőcsontjából csontvelői vért vesznek, ezt megtisztítják, az őssejteket feldúsítják, az anyagot pedig még aznap bejuttatják a vádli izomzatába - közölte a főorvos.
Az infarktusos betegek esetében a hasonló technológiával nyert csontvelői eredetű őssejteket a szívizomba, illetve a koszorúerek területére adják be: nyolc beteg közül hétnek az állapota javult, és 7-8 százalékkal növekedett a szívnek egy meghatározott módszer szerint jellemzett értéke, ami a kardiológiai diagnosztikában jónak számít - fűzte hozzá Kiss Attila.
Egy ilyen beavatkozás körülbelül 5 millió forintba kerül - mondta a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Klinikájának osztályvezető főorvosa.
Kiss Attila kijelentette: más gyógykezelések és eljárások jóval többe kerülnének.