Ez is állhat a combtőfájdalom hátterében

A Bartholin-ciszta igen gyakori jelenség, leggyakrabban gyenge immunrendszerű, esetleg cukorbeteg nőknél fordul elő. Milyen tünetek esetén gyanakodjunk és hogyan kezelhető ez a probléma?

Egy olvasónk fejezte ki aggodalmát a Bartholin-ciszta eltávolítása után jelentkező zsibbadó fájdalomról. Vajon mit jelenthet a műtét utáni fájdalom, és mi is pontosan a Bartholin-ciszta?

A Bartholin-mirigyek a hüvelybemenetnél helyezkednek el, fő feladatuk, hogy a hüvelyt nedvesen tartsák. Amennyiben a mirigy kivezető nyílása elzáródik, akkor ciszta, fertőződés esetén tályog jön létre. Meglehetősen gyakori betegségről van szó, a kórházakban heti több esettel is találkoznak.

Mi okoz Bartholin-cisztát?

Amennyiben a mirigy kivezető csöve eltömődik, elgennyesedik, úgy az általa termelt váladék nem tud kiürülni, ez pedig cisztát hoz létre. Ez a ciszta könnyen felülfertőződhet, különösen akkor, ha a beteg immunrendszere gyengébb. Ilyenkor tályog jön létre, amely már komolyabb problémákat okozhat.

Milyen tünetek utalnak az elváltozásra?

A Bartholin-ciszta nem okoz különösebb gondot, mindaddig, amíg el nem fertőződik. A jelenség bogyószerű elváltozás, mely könnyen eltályogosodhat, akár egy hüvelyfertőzés , akár a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása kapcsán. Ilyenkor komoly fájdalom jelzi a tályog jelenlétét, a mindennapi teendők, sőt az ülés, járás is elviselhetetlenné válik. Emellett az említett terület kipirosodik, begyullad, de láz vagy hőemelkedés is jelentkezhet. Ez az állapot már épp elég indok, hogy orvoshoz forduljunk.

A Bartholin-ciszta eltályogosodása kínzó fájdalommal jár
A Bartholin-ciszta eltályogosodása kínzó fájdalommal jár

Mi történik az orvosnál?

A diagnózist könnyen felállítják, elég hozzá egy fizikális vizsgálat. Ezt követően műtéti úton kezelik a tályogot. A műtét egynapos sebészeti beavatkozásnak minősül, azaz a beavatkozást követően a beteg pár óra elteltével elhagyhatja a kórházat. A műtét általában helyi érzéstelenítéssel történik, az altatást csak a tályog nagy mérete indokolja, amit az orvos előre közöl a beteggel.

A beavatkozás során a Bartholin-mirigyet felmetszik és kitisztítják, ezt követően pedig összeöltik a vágást, hogy gyorsabban gyógyuljon. Néhány nap múlva eltávolítják az öltéseket, az már a ciszta méretétől függ, szükséges-e antibiotikumos kezelés a műtétet követően. Mivel ilyenkor a cisztával együtt magát a mirigyet is eltávolítják, így ezen az oldalon már nem okozhat újabb gondot a Bartholin-mirigy. A másik oldalon lévő mirigy látja el a hüvely nedvesen tartását.

A szövődménymentes műtét utáni gyógyulási idő 2-3 hét, ilyenkor a szexuális együttlét, illetve a tampon használata nem ajánlott.

Mióma, polip, ciszta, endometriózis: titokzatos női betegségek A megszokott nőgyógyászati vizsgálatot rutinszerűen végzik az orvosok, páciensként már mi is fejből fújjuk a forgatókönyvet. Ám a szokásos apró problémák mellett néha titokzatosnak tűnő betegségek is képbe kerülnek. Mire számítsunk ilyen esetekben?

Miért jelentkezhet műtét után fájdalom, zsibbadás?

Mint a legtöbb műtétet követően, itt is kialakulhat szövődmény, amely a műtéti terület bevérzését jelenti. Ilyenkor érdemes azonnal visszamenni az orvoshoz a további kezelések végett.

Előfordulhat továbbá, hogy a ciszta vagy tályog eltávolítását követően is gyulladás marad a területen, mivel maga a gyulladás mélyebbre is besugárzik, ez okozhat combtő-fájdalmat is. Ilyen esetben kismedencei ultrahangra is szükség lehet, hogy jobban feltérképezhessék a gyulladás helyét. Combtő-fájdalmat okozhat még a műtét során megsérült femorális ideg is, amely zsibbadás, fájdalom formájában jelentkezik. Ha ilyen jellegű fájdalmat tapasztalunk, szintén érdemes felkeresni az orvosunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra