Felfázás: mikor kell orvoshoz fordulni, és mikor nem?

Ha korai szakaszban felismerjük a felfázás tüneteit, sikerrel kezelhetjük otthon is. Mutatjuk, mivel támogathatjuk testünket a gyógyulásban, és azt is, mely szimptómák megjelenése után jobb, ha orvosi segítséget kérünk.

Hasznos tippek és tanácsok, hogyan kerüljük el a felfázást - részletek itt .

Gyanúsan megszaporodtak látogatásaink a mellékhelyiségben, mert folyton ránk tör a vizelési inger? A tett helyszínén azonban épp csak csordogál valami, ráadásul azt is csípő, égő érzés kíséri? Ne legyen kétségünk, valószínűleg felfáztunk, pontosabban húgyúti fertőzés alakult ki nálunk, melynek leggyakoribb formája az akut hólyaghurut ( cisztitisz ). A legtöbb esetben ezt a bélben vagy a bőrünkön velünk élő, egyébként ártalmatlan baktériumok okozzák, melyek a húgycsőbe kerülve, majd onnan a húgyhólyagig eljutva gyulladást gerjesztenek, ami a fentebb felsorolt tünetek mellett az alábbi panaszokat okozhatja:

  • sötét, zavaros vagy erős szagú vizelet,
  • alhasi fájdalom,
  • általános rossz közérzet,
  • gyerekeknél gyengeség vagy ingerlékenység éslázis jelentkezhet, már a kezdeti stádiumban is.

A felfázást gyakori vizelési inger és erős alhasi fájdalom is jelezheti. Fotó: Getty Images
A felfázást gyakori vizelési inger és erős alhasifájdalomis jelezheti. Fotó: Getty Images

Mi lehet még a felfázás oka?

A cisztitiszt köznapi elnevezéséből - "felfázás" - adódóan sokan a hideggel, a hűvös felületekre való leüléssel kötik össze, valójában azonban, mint azt említettük is, az esetek többségében a bőrünkön és beleinkben élő baktériumok a felelősek a betegség kialakulásáért, a hideg pedig csak hozzájárul a könnyebb megfertőződéshez. De hogy kerülnek ezek a kórokozók a húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba?

  • Ha rossz irányba, azaz hátulról előrefelé törlünk vécézéskor, akkor megnő az esélye a székletben megtalálható baktériumok (például E. coli) bejutásának a húgycsőbe.
  • Túl heves szexuális együttlét során szintén könnyebben kerülhet a testnedvekkel az ánusz irányából a hüvely és a húgycső közelébe ártalmas kórokozó - ami egyúttal a hüvely bakteriális fertőzését is okozhatja, így ez a betegség a húgyúti fertőzéssel párhuzamosan is kialakulhat.
  • Terhesség: a nők alapesetben is hajlamosabbak a felfázásra, mint a férfiak, hiszen a húgycső- és végbélnyílásuk sokkal közelebb van egymáshoz, és mivel a női húgycső rövidebb, így sokkal könnyebben és gyorsabban jutnak el a kórokozók a húgyhólyagba. A várandós kismamák esetében ezt a kitettséget fokozza, hogy a hormonok és a méhben fejlődő magzat súlyából adódó terhelés hatására a húgycső ki is tágul, valamint lentebb kerül a húgyhólyag, ami a terhesség későbbi szakaszában már nem is mindig tud megfelelően kiürülni.
  • Hideg, nedves környezet. Ha a testhőmérsékletünk lecsökken, azzal együtt lassul a keringésünk is, ami pedig azimmunrendszervédekezőképességének gyengülésével jár, ezért szokták mondani: ne ülj hideg kőre. De ugyanezen elv miatt tanácsolják azt is, hogy strandolás vagy uszodai mártózás után a vizes fürdőruhánkat a lehető leggyorsabban cseréljük szárazra.
  • Kisbabáknál a pelenka, idősebb embereknél pedig egyrészt a meggyengült immunrendszer, másrészt a mozgás esetleges beszűküléséből adódó nem megfelelő tisztálkodás, széklettartási nehézségek, vagy épp orvosi beavatkozások során alkalmazott katéterezés is állhat a húgyúti fertőzés hátterében.

Hogyan gyógyíthatjuk otthon?

Szerencsére a felfázás általában inkább kellemetlen, mintsem komoly aggodalomra okot adó állapot. A többség szervezete néhány nap alatt magától is leküzdi, nem árt azonban a testünket a kórokozóval és a gyulladással való küzdelemben megtámogatni. A fájdalomcsillapítás nem ördögtől való, érdemes olyan vény nélkül kapható gyógyszert szedni néhány napig, aminek gyulladáscsökkentő hatása is van. A belső fájdalomcsillapításon túl segíthet, ha meleg vizes palackot teszünk a combjaink közé vagy az alhasi tájékra, ahol a kellemetlen érzés jelentkezik. Az ülőfürdő enyhülést hozhat, akár kamilla vagy cickafarkfű főzetével is fokozhatjuk jótékony hatását. Semmiképp se feledkezzünk meg a megfelelő folyadékfogyasztásról, mert az segíthet "kimosni" a húgyhólyagból az ott felszaporodott kórokozókat.

A tiszta víz bőséges fogyasztása mellett ajánlottak a gyógyteák is, különösen a felfázás tüneteinek enyhítésében régóta bevált medveszőlőlevél , a már említett gyulladáscsökkentő cickafarkfű és kamilla. Léteznek továbbá a patikákban, drogériákban kapható gyógynövénykivonat-tartalmú, egyszerűen beszedhető készítmények is, melyek főképp akkor hasznosak, ha például nem otthonról dolgozunk, ezért nincs lehetőségünk bármikor elkészíteni az enyhet adó főzeteket. Ha már gondoskodunk az elegendő folyadékfogyasztásról, akkor a hólyag kiürítését se halogassuk: amint érezzük az ingert, menjünk vécére. Ez egyébként a megelőzés szempontjából is igen fontos. Mindezek mellett pedig a fentebb felsorolt kiváltó okokat kerülni kell (továbbá felfázás alatt nem ajánlott a szexuális együttlét sem), hogy a kellemetlen betegség ne jelenjen meg újra.

Ezt már jobb, ha orvossal kezeltetjük

Előfordulhat, hogy a szervezetünk 3 nap után sem képes a cisztitisszel megbirkózni, a tüneteink pedig nemhogy enyhülnének, de akár fokozódhatnak is. Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha az alábbiakat tapasztaljuk:

  • 3 nap után sem szűnő, esetleg rosszabbodó tünetek,
  • véres vagy gennyes vizelet,
  • láz és/vagy hidegrázás,
  • ha az elmúlt fél évben már másodszor küzdünk felfázással, vagy egy éven belül ez már a harmadik eset,
  • terhesség esetén már a felfázás korai szakaszában,
  • kisgyermekeknél, amennyiben láz is jelentkezett, szintén kezdeti stádiumban érdemes szakember segítségét kérni.

A háziorvos ilyenkor a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek mellett antibiotikumot írhat fel, amely segítheti a szervezet harcát a kórokozókkal szemben. Ha pedig a tünetek alapján az indokoltnak látja, további vizsgálatokra is beutalhat minket, a felfázás ugyanis súlyosabb esetekben a vesék egészségét is veszélyeztetheti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra