Mi áll a bakteriális hüvelyfertőzés hátterében? (x)

Nem túlzás kijelenteni, hogy a hüvely szinte sosincs biztonságban, hiszen folyamatosan fertőzésveszélynek van kitéve. Nemcsak a gyakori partnercsere vagy a szexuális úton terjedő betegségek veszélyeztethetik a hüvelyflóra egészségét, hanem a túlzott stressz, a dohányzás, a fogamzásgátló szedése, egy-egy antibiotikumkúra, a felületes vagy éppen a túlzásba vitt intim higiénia, a nyilvános és a közösen igénybe vett mellékhelyiségek, de akár az uszodahasználat is melegágya lehet egy kellemetlen fertőzésnek.

A nők többségének sem a gombás, sem pedig a bakteriális hüvelyfertőzést nem kell bemutatni, hiszen mindenki legalább egyszer megtapasztalja élete során valamelyiket vagy akár mindkettőt. A fertőzések túlnyomó többségéért a baktériumok tehetők felelőssé, a kóros hüvelyi folyással orvoshoz fordulók leggyakrabban a bakteriális hüvelyfertőzés, vagyis a bakteriális vaginózis diagnózist kapják nőgyógyászuktól.

hüvelyfertőzés

A bakteriális fertőzés tünetei

A hüvelyben található baktériumflóra egyensúlyának felborulása a kórokozók gyors szaporodásának kedvez, és ennek legszembetűnőbb jele, ha a normálishoz képest megváltozik a hüvelyváladék . Ha a korábbi, egészséges állapotoktól eltérő színt, szagot, állagot vagy mennyiséget tapasztalunk, ami menstruáció idején vagy közösülés után még bőségesebb lehet, akkor nagy esély van rá, hogy bakteriális fertőzéssel állunk szemben. A halszagú, áttetsző, fehér vagy szürkés színű, híg folyást égető, viszkető érzés vagy akár fájdalmas vizelés is kísérheti, és semmiképp sem szabad félvállról vennünk.

Ezek az elváltozások ugyanis nemcsak az életminőségünkre, a párkapcsolatunkra és a szexuális életünkre lehetnek hatással, de komoly szövődményeket is okozhatnak. Emelhetik például a kismedencei gyulladások, valamint a kedvezőtlen szülészeti események (vetélés, koraszülés) előfordulásának valószínűségét is. Bakteriális vaginózis gyanújával érdemes tehát minél hamarabb szakemberhez fordulni, mert a nem megfelelően kezelt esetek hajlamosak a gyakori kiújulásra.

Hogyan kezelhető a bakteriális hüvelyfertőzés?

Más betegségekhez hasonlóan a bakteriális hüvelyfertőzés gyógyításánál is elsődleges a diagnózis felállítása és a megfelelő terápia megválasztása. Mindkettőt bízzuk nőgyógyászunkra, ne "barkácsoljunk" otthoni praktikákkal! Minthogy a bakteriális vaginózis kiváltásában egyidejűleg többfajta kórokozó vesz részt, a hüvelyváladék tenyésztése felesleges időpocsékolás.

A kezelőorvos az ilyen esetekben szokásosan alkalmazott helyi hatású antibiotikumot fogja javasolni, és ha szükségesnek tartja, akkor szájon át szedhető gyógyszerrel is kiegészíti. Mivel a cukorbetegség, a hormonkezelés mellett az aktív nemi élet, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás , a sűrűn alkalmazott hüvelyi irrigálás, valamint a fogamzásgátló tabletták használata is kedvezhet a bakteriális hüvelyi fertőzés kialakulásának, az orvos kérheti ezen szokások átmeneti vagy végleges elhagyását a gyógyulás érdekében.

A kiújulás megakadályozása érdekében rendkívül fontos, hogy az orvos által előírt terápiát követően mielőbb helyreállítsuk a hüvely egészséges önvédelmi mechanizmusát, regeneráljuk a hüvelyi flórát. Ilyenkor a tejsavbaktériumok újraszaporodásának támogatására, valamint a pH savasítására van szükség. A hüvely pH-értékének 3,8 és 4,4 közé történő visszaállítása ugyanis gátolja a bakteriális vaginózisért felelős mikroorganizmusok növekedését, valamint elősegíti az öntisztulást.

Befolyásolja a terhességet a bakteriális hüvelyfertőzés?

Aki kisbabát tervez, annak jeleznie kell orvosának, ha korábban volt már gondja bakteriális hüvelyfertőzéssel. Érdemes ilyenkor fokozottan ügyelni a hüvelyflóra egyensúlyára még akkor is, ha épp semmilyen tünetet nem tapasztalunk, mivel a fertőzés csökkentheti a teherbeesés esélyét, sőt mi több, a meddőség egyik kiváltó tényezője is lehet. Mivel a különböző hüvelyfertőzések összefüggésben állhatnak a már említett kismedencei gyulladásokkal, fennállhat méhen kívüli terhesség veszélye is.

A bakteriális vaginózis alapvetően nem veszélyes, a várandósság ideje alatt azonban okozhat nem várt komplikációkat. Ilyen lehet például a magzatvíz megfertőződése, a magzatburok idő előtti megrepedése, ezáltal pedig előfordulhat koraszülés, vagy alacsony súllyal születhet meg a kisbaba. Ezért a terhesség alatt fokozottan oda kell figyelni a hüvely állapotára, és otthoni praktikák alkalmazása helyett bármilyen eltérés esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. A patikában recept nélkül kapható Vitagyn C hüvelykrém olyan kombinált összetételű készítmény (tejsav, C-vitamin és ezüst tartalmú), amely a terhesség és a szoptatás alatt is biztonságosan alkalmazható, és hasznos segítséget jelenthet mind bakteriális vaginózis esetén, mind pedig a nők visszatérő hólyaghurutjának megelőzésében.

vitagyn C

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra