A "fél tabletta" szedése akár veszélyes is lehet

A heidelbergi egyetem kutatói egy tanulmányt készítettek e témakörben, aminek keretében gyógyszerszedési szokásaikról kérdeztek 905 ambuláns beteget, akik legalább háromféle tablettát szedtek.

A megkérdezett betegek esetében a beszedett tabletták mintegy negyedét - elsősorban a keringési rendszerre, véralvadásra ható szerek, valamint a koleszterinszint csökkentő gyógyszerek nagy részét - az előírás szerint felezniük kellett.

A tabletták darabolása azonban nem mindig problémamentes, mert a felezésre előírt készítmények mintegy 10 százalékának nincs felező bemetszése, ami nélkül a két részre való osztás nem lehet pontos.

További problémát jelent, hogy számos esetben, a hatóanyag védelmére a tablettát gyomorrezisztens, vagy retard hatású, esetleg a levegő, a fény, vagy nedvesség káros hatásaival szemben védő bevonattal látnak el, amely bevonat a törést követően nyilvánvalóan sérül, ami a hatóanyag elbomlásához, a hatás megrövidüléséhez, vagy akár mellékhatások jelentkezéséhez is vezethet.

Ugyanakkor sok esetben az orvosoknak, illetve a betegeknek szóló tájékoztatók nem térnek ki megfelelően a tabletták felezhetőségére, így sokszor nem egyértelmű, hogy a felírt tabletta alkalmas-e a megfelelő darabolásra.

Az orvos számára ez mindenképpen fontos információt jelentene a dózis individuális beállításához. Elsősorban a gyakran kézügyességükben és látásukban is korlátozott idős embereknél jelenthet problémát a tabletták pontos elfelezése. Minden hatodik megkérdezett beteg panaszkodik az előbbiekre. A betegek csak mintegy 20 százaléka használ tablettavágót, a legtöbben továbbra is a konyhai késnél maradtak.

A tanulmányt végző kutatók azt javasolják az orvosoknak, hogy csak akkor írják elő a "fél tabletta" szedését, ha megbizonyosodtak arról, hogy a felezés egyáltalán lehetséges-e pontosan az adott készítmény esetében, illetve más alternatíva nem létezik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Haefeli, W. E.: Tabletten - Riskante Teilung.

www.pharmazeutische-zeitung.de/online (2007-03)

RZS

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra