A heidelbergi egyetem kutatói egy tanulmányt készítettek e témakörben, aminek keretében gyógyszerszedési szokásaikról kérdeztek 905 ambuláns beteget, akik legalább háromféle tablettát szedtek.
A megkérdezett betegek esetében a beszedett tabletták mintegy negyedét - elsősorban a keringési rendszerre, véralvadásra ható szerek, valamint a koleszterinszint csökkentő gyógyszerek nagy részét - az előírás szerint felezniük kellett.
A tabletták darabolása azonban nem mindig problémamentes, mert a felezésre előírt készítmények mintegy 10 százalékának nincs felező bemetszése, ami nélkül a két részre való osztás nem lehet pontos.
További problémát jelent, hogy számos esetben, a hatóanyag védelmére a tablettát gyomorrezisztens, vagy retard hatású, esetleg a levegő, a fény, vagy nedvesség káros hatásaival szemben védő bevonattal látnak el, amely bevonat a törést követően nyilvánvalóan sérül, ami a hatóanyag elbomlásához, a hatás megrövidüléséhez, vagy akár mellékhatások jelentkezéséhez is vezethet.
Ugyanakkor sok esetben az orvosoknak, illetve a betegeknek szóló tájékoztatók nem térnek ki megfelelően a tabletták felezhetőségére, így sokszor nem egyértelmű, hogy a felírt tabletta alkalmas-e a megfelelő darabolásra.
Az orvos számára ez mindenképpen fontos információt jelentene a dózis individuális beállításához. Elsősorban a gyakran kézügyességükben és látásukban is korlátozott idős embereknél jelenthet problémát a tabletták pontos elfelezése. Minden hatodik megkérdezett beteg panaszkodik az előbbiekre. A betegek csak mintegy 20 százaléka használ tablettavágót, a legtöbben továbbra is a konyhai késnél maradtak.
A tanulmányt végző kutatók azt javasolják az orvosoknak, hogy csak akkor írják elő a "fél tabletta" szedését, ha megbizonyosodtak arról, hogy a felezés egyáltalán lehetséges-e pontosan az adott készítmény esetében, illetve más alternatíva nem létezik.
Haefeli, W. E.: Tabletten - Riskante Teilung.
www.pharmazeutische-zeitung.de/online (2007-03)
RZS