Utolsó óráit éli az otthoni szakellátás: a helyzet már most is kritikus, több vidéki városban nem maradt szakember, egyre nőnek a várólisták és sokan elesnek a megfelelő rehabilitáció lehetőségétől - írja a Népszava . Ha nem lesz sürgősen változás, a lap szerint országossá nőhet a probléma.
Nehéz munka megalázó összegekért
Az üzemanyagár-befagyasztás negszüntetése után akár 800 forintra is nőhet a literenkénti ár, ez pedig azzal jár majd, hogy a vidéken élő betegeket egyáltalán nem tudják majd ellátni - nyilatkozta a lapnak Friesz Anna, a Magyarországi Otthonápolási és Hospice Egyesület elnöke. A szakember szerint évi 70 ezer beteg ellátása kerül veszélybe emiatt. Komoly gondot jelent továbbá a szakdolgozói hiány. Sokan már több mint 25 éve végzik a betegek otthoni szakápolását, rehabilitációját és hospice ellátását és a megélhetési problémák miatt kénytelenek más területen elhelyezkedni. Mindennek oka a finanszírozás - mondta az egyesület elnöke.
Friesz Anna és Lukács Miklós, a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület elnöke néhány hete egy közös közleményben hívta fel a figyelmet arra, az otthoni szakápolás 1996 óta és hospice ellátás 2004 óta működik az alapellátás részeként, de a finanszírozás és bérek szempontjából közük nincs a többi egészségügyi ellátáshoz, illetve a szakdolgozói bérekhez. A náluk dolgozók kimaradtak az egészségügyi dolgozók béremeléséből, így egészen méltatlan helyzetbe kerültek.
Az otthoni szakápolás vizitdíjalapú, ám a vizitdíj összege 2017 óta nem változott. Így nem veszi figyelembe a különböző költségek növekedését, az amortizációt, az inflációt. Az otthonápolást végző szolgáltató egy vizitért, vagyis egy látogatásért 2960 és 3700 forint közötti összeget kap. Ebből kell kigazdálkodni a dolgozó bérét, a benzin- vagy utazási költséget, az eszközbeszerzést és az infrastruktúrát.
Ugyanez igaz az előrehaladott állapotú daganatos betegeket segítő hospice ellátásra is, amelynek a finanszírozása ha lehet, még rosszabb. Ott napidíjjal számol a társadalombiztosító, ennek összege 4440 forint. Ebből kell kigazdálkodni, egy betegnél a napi akár több szakember látogatásának, eszközének, utazásának, bérének minden költségét.
Friesz Anna szerint már most sem tudják valamennyi feladatukat elvégezni, a pénzhiány miatt a krónikus betegek gyógytornáját már egyáltalán nem tudják vállalni, és a kórházból kiadott, műtött betegek rehabilitációját is késve tudják elkezdeni. Több vidéki szervezet jelezte: kénytelenek szüneteltetni a teljes szolgáltatást, egyszerűen azért, mert már nincs emberük.