E. Zsanett feljelentése kapcsán néhány hete "fejét vesztette" a rendőrség, miközben öt emberét vesztegetés és nemi erőszak gyanújával eljárás alá vonták. Ők a szembesítés után hétfőn szabadlábra kerültek, s a tegnap nyilvánosságra került DNS, illetve műszaki szakértői vélemény is nekik kedvez.
A nyomozás érdekében elkészített műszaki, haemogenetikai és orvosszakértői szakvélemények az E. Zsanett feljelentése alapján meggyanúsított rendőrök ügyvédei szerint védenceiket igazolják. Ezzel szemben a feljelentő jogi képviselője a számukra tegnap átadott szakértői vélemények ismeretében is kitart amellett, hogy bizonyítékokat adott át az ügyészségnek, amelyek védence megerőszakolását támasztják alá. Tuza Péter az iratanyag áttanulmányozása után ma nyilatkozik bővebben a szakvéleményekkel kapcsolatban.
Magyar György , az egyik gyanúsított ügyvédje a Népszabadság megkeresésére nem akart részleteket elárulni, mert ezt még jogszerűen nem teheti meg, de általánosságban kijelentette, hogy az összes szakvélemény a védelmet támasztotta alá, s egyik sem alapozza meg a feljelentésben foglaltakat. - A biológiai anyagmaradványokat kutató vizsgálat a rendőrök egyikével sem megegyező férfitól származó DNS-profilt mutatott ki. A laboratóriumi nőgyógyászati vizsgálati anyag spermium jelenlétét nem igazolta. A térfigyelő kamera felvételét elemző műszaki szakértői vélemény pedig azt állapította meg, hogy a rendőrségi gépkocsiban három személy ült - magyarázza az ügyvéd.
Egy másik meggyanúsított rendőr védője, Somfainé Vajda Ágnes az orvosszakértői véleménnyel kapcsolatban azt mondta: a sértett sérülései a szakértő szerint két héten belüliek, de egy héten túliak. Vagyis a feljelentés napján megvizsgált E. Zsanett sérülései nem május 4-én, az állítólagos erőszak napján keletkeztek. A látlelet, amely az állítólagos nemi erőszak másnapján készült a lányról, olyan sérüléseket tartalmaz, amelyek az orvosszakértők szerint "nem keletkezhettek a sértett által megjelölt időben és körülmények között". A szakértő nem talált a sértett ruházatán a gyanúsítottaktól származó DNS-t. A lány ruháján, fehérneműjén nem találtak egyik rendőrtől származó DNS-t sem. A blúzán találtak két személytől származó DNS-t, de egyik sem az öt gyanúsított valamelyikétől származik. A rendőrök lefoglalt nadrágjain pedig nem találtak a lánytól nyomokat. Soltészné dr. Nagy Katalin annak az őrmesternek a védője, akit hétfőig Zsanett a megerőszakolásával vádolt, de a szembesítésen már úgy fogalmazott, hogy már nem biztos benne, hogy F. Zsolt gyalázta meg. - Zsanett előadását a rendelkezésünkre bocsátott 3 szakvélemény egyike sem támasztja alá - közölte Soltészné lapunkkal.
Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség szóvivője kijelentette: az ügyészség folyamatosan értékeli a bizonyítékokat, és ha nincs újabb bizonyítási indítvány a védők részéről, akkor várhatóan egy-két héten belül lezárják a nyomozást. Hozzátette: a szakértők minden kérdésre egyértelmű választ adtak, így a Budapesti Nyomozó Ügyészség nem igényel kiegészítést.
A nyilványosságra hozott három szakvélemény nem tekinthető perdöntő bizonyítéknak. Elviekben történhetett erőszak biológiai anyagmaradvány nélkül is.
Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: nem gondolja, hogy könnyelműen történt volna az ügy nyilvánosságra kerülése után a rendőri vezetők cseréje, ilyen döntések nem egy eset alapján szoktak bekövetkezni.
Ez egy olyan tanulsággal szolgáló ügy, hogy annak tapasztalatait a rendőri képzés tárgyává kellene tenni. Jó példa arra: milyen veszélyekkel jár az elhamarkodott általánosítás.