Amit az anyajegyszűrésről tudni érdemes (x)

A nyár elteltével kevesebbet foglalkozunk a bőrünk egészségével, az anyajegyeinkre azonban ebben az időszakban is oda kell figyelnünk.

A megfelelő fényvédelem és mindennapi gondoskodás természetesen nélkülözhetetlen bőrünk egészségének megőrzése érdekében, azonban fontos, hogy a rendszeres anyajegyszűrésről se feledkezzünk meg. Ma már tudjuk, hogy a régi hiedelmekkel ellentétben az anyajegyeinket nem az édesanyánktól örököljük, és nem is a terhesség alatti lelki tényezőkre vezethető vissza, hogy mennyi található belőle a testünkön.

Az anyajegyek - vagy más néven naevusok - olyan bőr- vagy nyálkahártya-elváltozások, melyek színe eltér a bőr többi részétől, azonban színtónusuk és méretük sokféle lehet. Testünk bármely felületén megjelenhetnek, és ez alól még a fej, a talp, a köröm alatti bőrréteg, sőt az intim területek sem képeznek kivételt. Beszélhetünk velünk született anyajegyekről, amelyek még kisgyermekkorban, egy éves korig alakulnak ki. Léteznek továbbá szerzett anyajegyek is, amelyek későbbi életünk során keletkeznek. Megjelenésük összefügghet hormonális változásokkal, mint például a terhesség, azonban különböző betegségek velejárójaként is szerezhetünk új bőrnövedékeket, pigmentált elváltozásokat. Emellett a napozás és a szoláriumozás miatt is kialakulhatnak új anyajegyek, azonban ennek esélye a megfelelő fényvédelem esetén csökkenthető.

Kiemelt figyelmet érdemelnek az úgynevezett atípusos anyajegyek, melyek szerkezetére irregularitás (szabálytalanság) jellemző, kinézetük eltér a megszokottól. Például 5 milliméteres, vagy azt meghaladó méretűek, határuk elmosódott, formájuk asszimetrikus vagy többféle színű részből állnak. Akiknél 5 vagy több atípusos anyajegy található, azoknál az általános populációhoz képest fokozottabb a melanóma kialakulásának kockázata. A rendszeres szűrés ezekben az esetekben kiemelten fontos.

anyajegyszűrés

Mit és hogyan vizsgál egy orvos az anyajegyszűrés során?

Az anyajegyszűrés alkalmával a szakember egy hordozható kézi műszer, a dermatoszkóp segítségével megvizsgálja bőrünket, vagyis egyesével megtekinti a műszeren keresztül a bőrelváltozásokat. A műszer egy olyan nagyító, amely egy lámpa segítségével fényt is juttat a bőrbe. A felszíni egyenetlenségeket egy színtelen fertőtlenítő oldat segítségével tölthetik ki, ezáltal eltűnik a bőr és a levegő eltérő fénytörési indexe, melynek következtében a bőr felső rétege átlátszóbbá válik. Ily módon a vizsgálatot végző szakember a bőr szabad szemmel nem vizsgálható rétegeibe is betekintést nyer. A vizsgálat teljesen fájdalommentes, időtartama egyénileg változik, elsősorban az anyajegyek nagyságától és mennyiségétől függően.

Mi a teendő a vizsgálat után?

Ideális esetben az orvos mindent rendben talál és a kontrollvizsgálaton túl nincs további teendőnk. Előfordulhat azonban, hogy a vizsgálat során olyan anyajegyet talál a szakember, amely szoros megfigyelést igényel, vagy amelynél megfontolandó az eltávolítás is. Legsúlyosabb esetben pedig az anyajegyet azonnal el kell távolítani.

Az anyajegy eltávolítása kétféle módszerrel történhet: sebészi kimetszéssel vagy lézerrel. A két módszer különböző utókezeléssel és esztétikai végeredménnyel zárulhat. Mindkét eljárás előtt érzéstelenítő injekciót kap a páciens. A lézeres eltávolítás során nem lép fel vérzés, mert az eszközből távozó hő azonnal elzárja az ereket. A bevatakozás után a seb 3-4 hét alatt feltelítődik és behámosodik. A szikés eltávolítás esetében a vágást összevarrják, így az utókezelés során fokozottan ügyelni kell a sérült terület védelmére. Ezesetben kerülni kell a sportolást és fürdést is. Mindkét beavatkozás után figyelni kell arra, hogy kíméljük és védjük az érintett bőrfelületet.

Milyen gyakran javasolt anyajegyszűrést végeztetni?

Általános esetben évente javasolt megnézetni az anyajegyeket. Egyéb estekben, például ha valakinek 50-nél több (nagyméretű) anyajegy, vagy atípusos anyajegyek tarkítják a bőrét, netán korábban már volt melanómája, bőrdaganata, annak javasolt évente több alkalommal is elmenni szűrővizsgálatra, a rendszeres önvizsgálat mellett is.

A rendszeres anyajegyszűrés életet menthet! Jöjjön el anyajegyszűrésre a Bársony Orvos-Esztétikába!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra