Egy családbarát munkahelyen minimális a stressz, így a táppénz szinte ismeretlen.
A "Családbarát munkahely" címért először hirdetett pályázatot vidéken a Szociális és Munkaügyi Minisztérium. A pécsi díjátadón a Dél-dunántúli kisvállalkozások közül az első helyet egy szekszárdi kereskedelmi cég nyerte el.
A mindössze tizenöt munkatársat foglalkoztató, ám milliárdos forgalmat bonyolító kft. ügyvezető igazgatója szerint a munkahelyi kiegyensúlyozott légkör nem csak a cég hatékonysági mutatóját növeli, de óriási előrelépést jelentett az egészségmegőrzés valódi feltételeinek megteremtéséhez.
A vállalkozás vezetői már évek óta arra törekednek, hogy minél harmonikusabb körülményeket biztosítsanak a dolgozóiknak. Olyat, ahol folyamatos párbeszéd mellett mindenki problémáját meghallgatják, mert rájöttek arra, hogy mentálisan is teljes értékű munkát s így növekvő profitot csak azok az emberek tudják egy cég számára biztosítani, akik egészségesek, nem élnek folyamatos pszichés feszültség, illetve állandó megfelelési kényszer hatása alatt.
Az idei kategória győztes cégnél heti rendszerességgel közös tai chi foglalkozásokat tartanak egy nemzetközi nagymester vezetésével. A kétszer háromnegyed órás relaxációs, meditációs tréningeken, - melyeken a dolgozókon kívül cégvezetők is részt vesznek - megismerheti a keleti harcművészet főbb motívumait is.
Az irodák elrendezéséhez a fengh-shui-ban jártas szakértőt hívtak segítségül.
A kft. ügyel arra is, hogy az ismét munkába álló kismamákat ne dobják azonnal a "mélyvízbe, például részmunkaidős, vagy otthoni foglalkoztatást teremtenek számukra a fokozatos visszatérésre.
A pécsi díjátadó ünnepségen többen megjegyezték: bár az unióban egyre fontosabbnak tartják a munkahelyi stressz elleni küzdelmet, nálunk ez az igyekezet még mindig szűk körű.
Egy korábban a multinacionális vállalatok alkalmazottai körében végzett kutatásból kiderült: a stressz másként jelentkezik a fizikai, és a szellemi munkát végzők körében. A szellemi túlterhelés hatására a gondolkodási folyamatok dezorganizációja következik be.
Mint azt a témával kapcsolatban Perényi József , a Munkástanácsok Országos Szövetségének titkára, elmondta: az unióban már konkrét kutatások folynak a szellemi túlterhelés okozta betegségek feltérképezésére. Így például sikerült bizonyítani, hogy egy-egy fontos, határidős munka utáni 24 órában hatszorosára növekszik egy szívroham esélye.
A fokozott szorongás már rövid távon érezteti egészségkárosító hatását, amely kezdetben gyomor, illetve nyombélfekélyben, magas vérnyomásban, cukorbajban, vagy lelki betegségekben manifesztálódik. Hosszabb távon viszont magában hordozza a rosszindulatú daganatok, a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.
2007-05-17 10:21
Forrás: Weborvos E.É.