A korábbi amerikai elnök, Bill Clinton alapítványa szerződést kötött két indiai gyógyszergyárral: a megállapodás értelmében a cégek az eredeti árnál jóval olcsóbban biztosítják a HIV-vírus elleni második vonalas gyógyszereket a fejlődő országok betegeinek.
A fertőzöttek a Clinton Alapítvány közreműködésének köszönhetően hamarosan 25-50 százalékkal olcsóbban juthatnak hozzá a gyógyszerekhez több mint hatvan - Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában és a karibi térségben található - országban.
A második vonalas készítmények, amelyekre a betegeknek a vírus ellenállóképességének növekedése miatt van szükségük, jóval drágábbak a hagyományos orvosságoknál.
Sokkal olcsóbban
A korábbi elnök szerint a két indiai céggel, a Cipla Ltd-vel és a Matrix Laboratories Ltd-vel kötött megállapodás valódi áttörést jelent, hiszen a fejlődő országokban több mint 7 millió AIDS-fertőzött él, aki nem engedheti meg magának a kezelést.
A két gyógyszergyár a készítmények előállításának költségein spórol majd: részben olcsóbb alapanyagokat használ, részben fejleszti a gyártási technológiáit.
Bill Clinton kijelentette: kevesebb mint egy évvel ezelőtt vezették be azt a kezelést, amely mindössze napi egy pirula bevételével jár.
Ez most kevesebb, mint napi egy dollárért a fejlődő világban is elérhető lesz - tette hozzá.
Az életet jelentheti
Az AIDS-ellenes világszervezet vezetője, Kingsley Moghelu szerint a megállapodással ott is kezelni lehet majd a fertőzötteket, ahol eddig szinte lehetetlen volt.
Jelenleg 750 ezer beteg kap gyógyszert Bill Clinton alapítványán keresztül. Világszerte ma 40 millió HIV-fertőzöt él, és 25 millióan haltak meg azóta, hogy a kórt a '70-es években azonosították.