A rendelők számára korlátozva van, hogy egy hónapban hány beteget fogadhatnak, elsősorban ezért várakoznak a betegek. Ám azoknak, akiknek valami fáj, vagy egy tünetük a háziorvos szerint tévériportban megszólalt több érintett is, aki hónapokat várt a diagnózisra, miután orvosa beutalta valamilyen vizsgálatra.
A hosszú, sokszor több hónapos várakozásokról tud az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is. Kiderült, hogy a 10 milliós népességből 7 millióan vesznek igénybe járóbeteg ellátást évente, és ez évi 65-70 millió orvos-beteg találkozás - ez nagyon nagy szám.
Ebből úgy tűnik tehát, hogy a betegek kissé túlterhelik a rendszert, bár ennek okát nehéz kideríteni. Lehet, hogy vannak, akik szívesen töltik az időt orvosnál, de az is lehet, hogy sokakat feleslegesen küldözgetnek ide-oda - és ezzel is növekszik a beteg-előjegyzési lista hossza.
Ám a több hónapos várakozás az államnak sem jó, hiszen hiába tudja kordában tartani a havi kiadásait azzal, hogy maximálja a szakrendelőben ellátható betegek számát, a betegek elmennek a több hónapos várakozási idő alatt más kezelésekre, mert mégiscsak szeretnék enyhíteni a tüneteiket valahogy.
A MHEK Honvéd Kórház orvos igazgatója szerint orvosi szempontból az lenne etikus, ha azonnal fogadni és ellátni tudnák a beteget, a riportban az igazgató néhány praktikus tanácsot is adott. Mikor érdemes sürgősségi ellátást igényelni? Milyen nehezítő tényezők akadályozzák az ellátást, és mivel lehetne jobbítani a rendszeren? Hol tehetünk panaszt? Kéky Kira riportjából mindenre fény derül.
A videó itt linken tekinthető meg: http://www.rtl2.hu/musorok/forronyomon/videok/202735