Az öregedő európai társadalmakban az időseknek össze kell fogniuk, és meg kell változtatnium azt a felfogást, hogy ők már csak leépülnek, és terhet jelentenek a fiataloknak - ez a matuzsálem összeesküvés lényege, amelyre a Frankfurter Allgemeine Zeitung rovatvezetője szólítja fel az időseket könyvében. A 2004-ben született mű már magyar nyelven is olvasható.
Kapitány Balázs, a könyv magyar kiadásához előszót író szociológus szerint is megoldás lehet, ha az időseket tovább tekintik életerős, munkaképes korosztálynak, de Magyarországon egyelőre túl rövid ideig élnek a nyugdíjasok egy ilyen összesküvés megvalósulásához.
A matuzsálem összeesküvés című könyv alapkoncepciója, hogy a társadalom egyre nagyobb hányadát kitevő idősek - a róluk élő elképzelések szerint - nem tudják magukat ellátni, és nem tudnak alkalmazkodni a változásokhoz sem. Az öregek pedig már szinte maguk is elhiszik ezt.
Pedig a szerző szerint manapság már egészen máshogy kellene gondolni az egyes korosztályokra, főleg egy olyan államban, mint Németország, ahol a társadalom elöregedőben van, az idősek azonban sokkal tovább maradnak egészségesek, mint például Magyarországon.
Itt már messze nem a valóságot tükrözi az a kép, amelyben unokák sokasága vesz körbe egy nagymamát. Sokkal inkább az a jellemző, hogy az egy szem unokát rajongja körbe a családok felbomlása miatt akár négynél is több nagyszülő.
Kapitány Balázs elmondta: Németországban sok idős kényszerként éli meg, hogy nyugdíjba kell mennie akkor, amikor még egészséges, és ereje is lenne ahhoz, hogy dolgozzon.
Az öregeknek épp ezért össze kell fogniuk, hogy bebizonyítsák: még sok mindenre képesek.
Magyarországon nem várható javulás
Magyarországon egészen más képet mutatnak az egészségügyi mutatók, mint Németországban. Kapitány Balázs szerint a magyarok már azokkal az adatokkal is elégedettek lennének, amiket a németek kifogásolnak.
A születéskor várható élettartam ugyanis csaknem 8 évvel marad el a nyugat-európai átlagtól. A KSH Népességtudományi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa szerint az elkövetkező években nem várható javulás a magyar lakosság halandósági mutatóiban, már az is jó volna, ha nem csökkenne a várható élettartam.
Daróczi Etelka szerint Magyarországon még a 80-as években elmaradt az úgynevezett szív- és érrendszeri forradalom, hiányzik a megelőzés, viszont terjednek a degeneratív betegségek. Azok, amelyeket már nem a fertőzésekkel kap meg az ember, hanem az egészségtelen életmód vagy a munkahelyi stressz miatt.
Mint mondta, Magyarországon a születéskor várható élettartam a férfiaknál 68, 6 év a nőknél 76,9. A várható élettartam 1993 óta némileg javul, az elkövetkezendő években azonban a szakemberek nem várnak jelentős előrelépést, mert ezt a lakosság anyagi helyzete nem teszi lehetővé.