Július 1-től változnak a vizitdíj-szabályok - mondta az egészségügyi miniszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.
Bővül a fizetés alóli mentességi kör, ugyanakkor bizonyos esetekben emelkedik a díj összege.
A díjfizetés alól mentességet élveznek a honvédség, a rendőrség, a katasztrófavédelem és az Országos Mentőszolgálat kötelékében dolgozók, amennyiben szolgálatteljesítés során szerzett sérüléseik következtében szorulnak orvosi ellátásra, továbbá azok, akik legalább 30 alkalommal adtak már vért.
A tüdőszűrés szintén ingyenes lesz - folytatta a tárcavezető -, kivétel ez alól a foglalkozás-egészségügy keretében történő szűrés, továbbá nem kell vizitdíjat fizetniük azoknak a 18 év felettieknek, akik még tanulnak és valamilyen ifjúsági egészségügyi szolgáltatás keretében veszik igénybe az ellátást - mondta Horváth Ágnes. Hozzátette: a krónikus betegségben szenvedőknek a jövőben a kórházi napidíjat sem kell megfizetniük, ha a betegségükhöz szorosan kapcsolódó ellátást vesznek igénybe. (Vizitdíjat ezeknek a betegeknek eddig sem kellett fizetniük.)
Ugyanakkor bizonyos esetekben emelkedik a díj összege - számolt be a döntésről a tárcavezető. Elmondta: a korábbi hatszáz forint helyett júliustól ezer forintot kell fizetnie annak, aki beutaló nélkül megy szakrendelésre, és ez a változás mindenkire - életkorra és betegségre való tekintet nélkül - kötelező.
A változtatás oka - indokolta Horváth Ágnes az intézkedéseket -, hogy sokan "kikerülték" a háziorvost, és egyből a szakrendelést keresték fel. A cél pedig az lenne, hogy a háziorvos "koordinálja" a beteg útját - tette hozzá.
A február 15-től hatályos vizitdíj-fizetés tapasztalatairól szólva Horváth Ágnes elmondta: kevesebb az orvos-beteg találkozás és csökkent a hálapénz is rendszerben.
Számadatokat ismertetve közölte: márciusban 2,2 millióan több mint 2,8 millió alkalommal fizettek vizitdíjat, és a felnőtt háziorvosi praxisok átlagos díjbevétele 186 ezer forint körül alakult. A kórházi napidíj esetében az intézmények márciusi bevétele mintegy 600 millió forint volt.
Változás lesz az is, hogy júliustól nem kell részleges térítési díjat fizetniük azoknak a nőknek, akik választott orvosuknál szülnek - mondta Horváth Ágnes.
Az egészségügyi miniszter beszámolt arról is, hogy május 1-től 348 gyógyszer ára csökkent, átlagosan 8,3 százalékkal. A termékek között van például antibiotikum, vérnyomáscsökkentő, antipszichotikum és csontritkulás elleni készítmény.
Kérdés kapcsán a tárcavezető közölte: a fenntartó dönti el, hogy mi történik a megszűnő kórházaknál az eszközökkel, berendezésekkel.
STOP