Új fejezetet nyit az AIDS elleni küzdelemben a február végén Los Angelesben bemutatott új gyógyszer, amely a vírusok helyett az emberi szervezet reakcióját módosítja. Gyógyítani ugyan nem képes, de az eddigi szereknél több életévvel ajándékozza meg a beteget.
Kenyai prostituáltak vezették nyomra a kutatókat - egy csoport nő, akik folyamatosan védekezés nélkül létesítettek szexuális kapcsolatot kuncsaftjaikkal, mégsem fertőződtek meg a humán immundeficiencia-vírussal (HIV-vel). Az ő genotípusuk jelentette a kulcsot a test saját, AIDS elleni védekezéséhez, ahhoz a természetes ellenálló képességhez, ami alapján az új hatóanyagot kifejlesztették.
Az 1990-es évek közepén a kutatók több gént találtak, amelyek a vírus számára az emberi sejtekbe hatolást lehetővé tevő fehérjék termelését szabályozták. Ilyen "kapu" (tudományos elnevezéssel receptor) többek között a CCR5-ös és a CXCR4-es. A HIV-nek ezekhez van "kulcsa": ha kapcsolatba lép velük, megtámadhatja az immunsejteket. Ha viszont a kapu megváltozik, rendszerint a támadás is meghiúsul: az ilyen génmutációk hordozói - például az említett nők is - legalább korlátozottan védettek. A többieket az új, CCR5 receptort gátló gyógyszerrel, a maravirockal próbálják majd óvni. A fejlesztés jelentőségét mutatja, hogy forgalmazási engedélyét mind az amerikai, mind az európai gyógyszer-engedélyezési hatóság gyorsított eljárásban tárgyalja.
A CCR5-gátlók az eddigi gyógyszerosztályokkal ellentétben nem a sejten belül fejtik ki hatásukat, hanem megakadályozzák, hogy a HIV behatoljon az egészséges sejtekbe, és megfertőzze azokat. Az érintettek élete így a remények szerint sok évvel meghosszabbítható. A szakértők szerint azzal, hogy a vírusok helyett az emberi szervezet a gyógyszer támadáspontja, megnő a mellékhatások kockázata is, amelyek esetleg csak évekkel a szer alkalmazása után lépnek fel, és így ki sem derülhetnek a forgalmazást előkészítő szigorú vizsgálatok idején. Más szakértők azt hangsúlyozzák hátrányaként, hogy a maraviroc csak a CCR5 receptor működését gátolja, de nem hat a CXCR4-re. A HIV mindkét receptort használhatja, és a fertőzés előrehaladtával (évek alatt) a CXCR4-et használó vírusok lassan felszaporodhatnak. A vírus egyes törzsei a kétféle receptort egyszerre is képesek "használni" - ezt a tropizmusnak nevezett képességet a maraviroc szedése előtt minden egyes betegnél vizsgálni kell, mert ha egy tropizmusra képes vírustörzs fertőz, a CCR5-gátló gyógyszer nem használ. A teszt pedig egyelőre nagyon drága, időigényes, és ma még csak egy laboratórium képes elvégezni az egész világon.
A maraviroc még e hátrányok mellett is nagyon sok, régóta fertőzött embernek nyújthat reményt, akiken az eddigi gyógyszerek nem segítettek. A több mint ezer beteggel folyó klinikai vizsgálatok során eddig mindössze egy esetben alakult ki súlyos mellékhatás - szervátültetést szükségessé tevő májkárosodás -, de valószínű, hogy ez sem a maraviroc önálló hatásaként, hanem a beteg tüdőgyulladás megelőzése végett szedett gyógyszerével való kölcsönhatás miatt jött létre. A gyógyszer ettől függetlenül kombinálható lesz más hatóanyagokkal is, csak bizonyos gyógyszereknél fokozott óvatosságra lesz szükség.
A hatóságok a szokásos tíz hónapos értékelési időszak helyett hat hónapos mérlegelést ígértek a gyorsított eljárás során. A saját maguk szabta április végi határidőre az amerikai hatóság (az FDA) ugyan nem adta ki a forgalmazási engedélyt, de május 1-jén közzétette a gyógyszer biztonságossági vizsgálatának eredményeit. A szigorú értékelés szerint a maraviroc nem növeli a halálozást, a daganatképződést vagy a fertőzések számát - bár az influenza gyakoribb volt a kísérleti szert szedők körében -, viszont enyhén növelheti a koleszterinszintet, s ezzel a koszorúér-betegség esélyét. A gyógyszer összességében kedvező biztonságossági profilja alapján valószínűleg hamarosan forgalomba kerülhet.
Az 1990-es évek közepe óta a gyógyszereknek köszönhetően a HIV-fertőzöttek sokáig életben maradhatnak. Magyarországon 1986 óta 527 AIDS-beteget regisztráltak, közülük 245-en vannak életben. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint hazánkban évente 70-100 HIV-fertőzést diagnosztizálnak - 2006-ban például 81-re derült fény -, és összesen 1366 HIV-fertőzött szerepelt a nyilvántartásukban december 31-én. A fertőzöttek kezelési költsége magas (több ezer euróra rúgnak havonta), és mivel a vírust sem a régi gyógyszerek, sem az új nem űzi ki a szervezetből (tehát nem gyógyítja meg az érintetteket), a tablettákat egész életen át szedni kell.