A hospice és palliatív szakma legnagyobb nemzetközi rendezvényének kiemelt témái: a súlyos beteg felnőttek és gyermekek kezelése, a palliatív ellátásban tapasztalható regionális különbségnek feltérképezése és csökkentése, valamint a végstádiumú betegek gondozásának szociális és kulturális aspektusai.
A hospice a haldokló - elsősorban daganatos - betegek humánus gondozását végző szervezet. A hospice gondozás célja a betegek életminőségének javítása (testi és lelki szenvedéseik enyhítése, fizikai és szellemi aktivitásuk támogatása), valamint a hozzátartozók segítése a betegség és a gyász terheinek viselésében.
A WHO azonban az 1990-es ajánlásában a hospice szó helyett már a palliatív ellátás fogalmát használta. A WHO definíciója szélesebb alapokra helyezte a hospice filozófiát, szellemiséget. A palliatív ellátás kifejezés a súlyos tünetek kezelését, az életminőség-javító terápiák összességét jelenti elsősorban, a hospice pedig mindennek a szellemiségét, filozófiáját; a két fogalom tehát szorosan összekapcsolódik. A palliatív ellátás azt is magában foglalja, hogy ez a gondozási forma immár az egészségügyi rendszer integráns része.
A palliatív és hospice ellátás európai fejlődését alapvetően két tendencia határozza meg napjainkban. Egyrészt az egész Európát érintő öregedési folyamat, másrészt az egészségügyi rendszerek ezzel párhuzamosan kialakuló krízise.
Az európai lakosság 65 éven felüli tagjainak aránya 2000-ben 16,1 százalék volt, ami 2025-re 22, majd 2050-re 27,5 százalékra növekszik. 2050-ben majdnem minden 10. európai 80 évesnél idősebb lesz. A születésszám csökkenésével együtt drámai változások várhatóak, különösképpen Kelet-Európában, ahol a palliatív terápia ismertsége és elismertsége gyerekcipőben jár.
Egy 16 európai országra kiterjedő vizsgálatban (Ausztria, Csehország, Dánia, Észtország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Nagy- Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Szlovákia, Ukrajna) Lengyelország és Lettország kivételével a vizsgált kelet-európai országok messze a legrosszabb eredményeket mutatták.
Egy manapság általánosan elfogadott mérőszám alapján 1 millió lakosonként 50 palliatív ágyra lenne igény, ezzel szemben Kelet-Európában ez az arány jelenleg 16,69. A kutatásban szereplő 8 kelet-európai ország közül Lengyelországban található az összes ilyen ellátást nyújtó ágy közel kétharmada (63%). Ha Lengyelországot kivennénk a palliatív ágyak számát bemutató kelet-európai statisztikákból, az átlagos ágyszám a 16,69-ről 9-re csökkenne.
Régiónkban további problémát jelent, hogy - Lengyelország és hazánk kivételével - kevés a lehetőség az alap- és továbbképzésre. Az érdeklődők ezért gyakran külföldön szerzik meg a szakmai képesítésüket. A képzett szakemberek hiánya azonban megnehezíti a palliatív ellátó rendszerek kiépítését és fenntartását.
Az Európai Palliatív Ellátási Szövetség 10. Kongresszusa 2007. június 7-9. között Budapesten kerül megrendezésre, ezzel is rámutatva a fejlődés szükséges irányára, hiszen a társaság történetében először tartja legnagyobb szakmai rendezvényét Kelet-Európában.
Az Európai Palliatív Ellátási Szövetség és a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület által szervezett kongresszus ideje alatt a több mint 2000 résztvevő a legrangosabb nemzetközi szakértők segítségével ismerkedhet meg a hospice és palliatív ellátás fejlődésével, jövőbeni lehetőségeivel és kihívásaival. A plenáris előadások mellett a szekcióüléseken további ismeretekre tehetnek szert.
Az EAPC-ről
Az Európai Palliatív Ellátási Szövetséget (EAPC) 1988. december 12-én alapította meg Prof. Vittorio Ventafridda és a Floriani Alapítvány. A kezdetben 42, most több mint 50000 tagot számláló szövetség célja, hogy elősegítse a palliatív terápia ismertségét Európa-szerte, valamint hogy segítse mindazok munkáját, akik a palliatív terápia területén dolgoznak.
1998 óta az EAPC az Európai Tanács közhasznú szervezete, és mint kiemelkedően közhasznú szervezet végzi munkáját.
2007-ben az EAPC 40 országból már ötvenezer tagot számlál, míg 36 nemzeti szervezete 23 európai ország érdekeit képviseli.
www.eapcnet.org
www.eolc-observatory.net
Az Magyar Hospice-Palliatív Egyesületről
A Magyar Hospice-Palliatív Egyesületet (MHPE) 1995. március 25-én alapította meg 19 hazai hospice szervezet és a Rákbetegek Országos Szövetsége. Az MHPE jelenleg 54 hospice szervezet működését koordinálja.
A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület 1999-től tagja az European Association for Palliative Care-nek, az Európai Palliatív Ellátási Szövetségnek. Az MHPE legfőbb célja a hazai hospice szervezetek szakmai együttműködésének, valamint a hospice ellátás hazai fejlesztésének elősegítése.
www.hospice.hu