Kongresszus az élet méltóságáért

Az Európai Palliatív Ellátási Szövetség (EAPC), 2007. június 7-9. között, Budapesten rendezi meg 10. kongresszusát.

A hospice és palliatív szakma legnagyobb nemzetközi rendezvényének kiemelt témái: a súlyos beteg felnőttek és gyermekek kezelése, a palliatív ellátásban tapasztalható regionális különbségnek feltérképezése és csökkentése, valamint a végstádiumú betegek gondozásának szociális és kulturális aspektusai.

A hospice a haldokló - elsősorban daganatos - betegek humánus gondozását végző szervezet. A hospice gondozás célja a betegek életminőségének javítása (testi és lelki szenvedéseik enyhítése, fizikai és szellemi aktivitásuk támogatása), valamint a hozzátartozók segítése a betegség és a gyász terheinek viselésében.

A WHO azonban az 1990-es ajánlásában a hospice szó helyett már a palliatív ellátás fogalmát használta. A WHO definíciója szélesebb alapokra helyezte a hospice filozófiát, szellemiséget. A palliatív ellátás kifejezés a súlyos tünetek kezelését, az életminőség-javító terápiák összességét jelenti elsősorban, a hospice pedig mindennek a szellemiségét, filozófiáját; a két fogalom tehát szorosan összekapcsolódik. A palliatív ellátás azt is magában foglalja, hogy ez a gondozási forma immár az egészségügyi rendszer integráns része.

A palliatív és hospice ellátás európai fejlődését alapvetően két tendencia határozza meg napjainkban. Egyrészt az egész Európát érintő öregedési folyamat, másrészt az egészségügyi rendszerek ezzel párhuzamosan kialakuló krízise.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az európai lakosság 65 éven felüli tagjainak aránya 2000-ben 16,1 százalék volt, ami 2025-re 22, majd 2050-re 27,5 százalékra növekszik. 2050-ben majdnem minden 10. európai 80 évesnél idősebb lesz. A születésszám csökkenésével együtt drámai változások várhatóak, különösképpen Kelet-Európában, ahol a palliatív terápia ismertsége és elismertsége gyerekcipőben jár.

Egy 16 európai országra kiterjedő vizsgálatban (Ausztria, Csehország, Dánia, Észtország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Nagy- Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Szlovákia, Ukrajna) Lengyelország és Lettország kivételével a vizsgált kelet-európai országok messze a legrosszabb eredményeket mutatták.

Egy manapság általánosan elfogadott mérőszám alapján 1 millió lakosonként 50 palliatív ágyra lenne igény, ezzel szemben Kelet-Európában ez az arány jelenleg 16,69. A kutatásban szereplő 8 kelet-európai ország közül Lengyelországban található az összes ilyen ellátást nyújtó ágy közel kétharmada (63%). Ha Lengyelországot kivennénk a palliatív ágyak számát bemutató kelet-európai statisztikákból, az átlagos ágyszám a 16,69-ről 9-re csökkenne.

Régiónkban további problémát jelent, hogy - Lengyelország és hazánk kivételével - kevés a lehetőség az alap- és továbbképzésre. Az érdeklődők ezért gyakran külföldön szerzik meg a szakmai képesítésüket. A képzett szakemberek hiánya azonban megnehezíti a palliatív ellátó rendszerek kiépítését és fenntartását.

Az Európai Palliatív Ellátási Szövetség 10. Kongresszusa 2007. június 7-9. között Budapesten kerül megrendezésre, ezzel is rámutatva a fejlődés szükséges irányára, hiszen a társaság történetében először tartja legnagyobb szakmai rendezvényét Kelet-Európában.

Az Európai Palliatív Ellátási Szövetség és a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület által szervezett kongresszus ideje alatt a több mint 2000 résztvevő a legrangosabb nemzetközi szakértők segítségével ismerkedhet meg a hospice és palliatív ellátás fejlődésével, jövőbeni lehetőségeivel és kihívásaival. A plenáris előadások mellett a szekcióüléseken további ismeretekre tehetnek szert.

Az EAPC-ről

Az Európai Palliatív Ellátási Szövetséget (EAPC) 1988. december 12-én alapította meg Prof. Vittorio Ventafridda és a Floriani Alapítvány. A kezdetben 42, most több mint 50000 tagot számláló szövetség célja, hogy elősegítse a palliatív terápia ismertségét Európa-szerte, valamint hogy segítse mindazok munkáját, akik a palliatív terápia területén dolgoznak.

1998 óta az EAPC az Európai Tanács közhasznú szervezete, és mint kiemelkedően közhasznú szervezet végzi munkáját.

2007-ben az EAPC 40 országból már ötvenezer tagot számlál, míg 36 nemzeti szervezete 23 európai ország érdekeit képviseli.

www.eapcnet.org

www.eolc-observatory.net

Az Magyar Hospice-Palliatív Egyesületről

A Magyar Hospice-Palliatív Egyesületet (MHPE) 1995. március 25-én alapította meg 19 hazai hospice szervezet és a Rákbetegek Országos Szövetsége. Az MHPE jelenleg 54 hospice szervezet működését koordinálja.

A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület 1999-től tagja az European Association for Palliative Care-nek, az Európai Palliatív Ellátási Szövetségnek. Az MHPE legfőbb célja a hazai hospice szervezetek szakmai együttműködésének, valamint a hospice ellátás hazai fejlesztésének elősegítése.

www.hospice.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra