Minden 2. felnőttnek lehet aranyere

Az aranyér a felnőtt lakosság 50 százalékát érinti, mégsem beszélünk róla szívesen. Pedig fontos lenne.

Az aranyér egy nagyon gyakori betegség, mégis kevesen tudják, hogy milyen típusai vannak, mikor kell szakemberhez fordulni a panaszokkal, illetve milyen kezelési módszerek léteznek. Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa adott választ azokra a kérdésekre, amelyeket sokan nem mernek feltenni.

Milyen tünetei és típusai vannak?

Elhelyezkedésétől függően kétféle aranyeret különböztetünk meg. A külső aranyerek általában azonnal panaszt okoznak, kellemetlenek, kitüremkednek, de később fájnak és akár vérezhetnek is. Gyakran emelésre, erőlködésre, köhögést követően trombotizálhatnak, ami már súlyos fájdalommal, duzzadással és gyulladással jár.

aranyér, székelési probléma, fájdalmas székletürítés,
A felnőtt lakosság fele küzd aranyérrel. Fotó: 123rf

A belső aranyér a székelést követően fájdalom nélküli vérzést okoz, amit a legtöbb esetben a vécépapíron hagyott vér miatt vesznek észre. Ezt a típust négy kategóriába soroljuk:

  1. Mérsékelten megnagyobbodott, vérzékeny aranyér kifordulás nélkül, amely sem lényeges tünetet, sem panaszt nem okoz.
  2. Préseléskor, székletürítéskor kiforduló, de spontán visszahúzódó csomó, ami a kitüremkedéskor diszkomfortot, akár vérzést is okozhat.
  3. A harmadik stádiumban levő aranyeres csomók már nehezen húzódnak vissza maguktól, szinte mindig fájnak és vérezhetnek.
  4. Állandóan kifordult állapotban levő, vissza nem helyezhető aranyér.

Fontos szem előtt tartani, hogy mind a belső, mind a külső aranyerek jelentkezhetnek végbéltáji viszketéssel és tisztántartási panasszal.

Mikor és milyen orvoshoz kell fordulni?

Elrákosodhat-e az aranyér? Nagyobb eséllyel alakulhat-e ki ez a kellemetlen betegség az ülőmunkát végzőknél? Proktológusokat kérdeztünk a leggyakoribb tévhitekről és féligazságokról. A válaszokat itt olvashatja el!

A betegek jellemzően csak a tünetek rosszabbodása esetén kezdenek el foglalkozni a betegséggel, és ilyenkor fordulnak szakemberhez. Pedig nem múló fájdalom, kitüremkedés és ismétlődő vérzés esetén - főleg 40 éves kor felett - mindenképpen javasolt az orvosi vizsgálat. A kezdődő aranyeres panaszokat a háziorvos is sikerrel tudja kezelni. Amennyiben mégsem enyhülnek vagy szűnnek meg a panaszok, akkor mindenképp javasolt proktológushoz fordulni.

Mitől alakul ki?

A hasüregi nyomás fokozódásával járó állapotok könnyen kiválthatják vagy súlyosbíthatják az aranyeret. Tehát egy nagy emelés, heves köhögés, a székrekedés miatti erőlködés, a haskörfogat növekedésével járó elhízás, a hasi víz és a terhesség is növeli a kockázatot. A várandósság miatt megnagyobbodott méh, az emelkedett hasi nyomás és a fokozott folyadékigény együttesen a terhes nők harmadánál váltanak ki aranyeres panaszokat. A szülés körüli időszak igényli a legnagyobb odafigyelést.

Mit tehetünk ellene?

Megfigyelhető, hogy azokban az országokban, ahol magasabb a rostfogyasztás, többet mozognak és kevesebben végeznek egész napos ülő munkát, ritkábban fordul elő az aranyér. Ha kíváncsi arra, hogy az ülőmunkát végzőknek mennyit kellene mozogniuk, kattintson ide!

Mint szinte minden esetben, ezúttal is a megelőzés a leghatékonyabb. Elodázhatjuk, vagy akár teljesen el is kerülhetjük a betegség kialakulását a rostban gazdag étrenddel, a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelével, a rendszeres étkezéssel és a testmozgással. Ha ez nem elegendő, akkor fontos a székletlágyító rostanyagok - például étkezési korpa, útifűmaghéj, lenmagpehely - fogyasztásának megnövelése.

Ha már kialakult a betegség egy enyhébb változata, szedhetünk tablettákat, alkalmazhatunk kúpokat, krémeket, illetve időnként segíthet a kismedencei torna és a kamillás ülőfürdő is. A második fokú belső aranyereknél a gumigyűrű felhelyezése, a harmadfokú aranyereknél a varrógépes aranyér-eltávolítás, az ultrahangos aranyérlekötés, esetleg a lézeres aranyérelzárás a megoldás. Negyedik fokú aranyereknél is alkalmazhatóak ezek a módszerek, de ennél a stádiumnál mindezt gyakrabban ki kell egészíteni a hagyományos aranyér-eltávolítással. Külső aranyeres csomó esetén pedig a vérrög vagy az itt lévő aranyér eltávolítása jelenti a megoldást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra